Wałęsa se musí omluvit Kaczyńskému, rozhodl soud

VARŠAVA | Polský odvolací soud v pondělí potvrdil, že se exprezident a komunistický tajný agent Lech Wałęsa (krycí jméno „Bolek“) musí omluvit předsedovi vládní strany Právo a Spravedlnost (PiS) Jarosławu Kaczyńskému za pomluvu, kterou o něm šířil. Informovala o tom agentura AP.

Lech Walesa a špinává svině – Najdi jeden rozdíl

Komunistický udavač Wałęsa pondělní verdikt odmítl a avizoval, že se vůči němu odvolá na polský nejvyšší soud a v případě potřeby i na Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se sídlem ve Štrasburku. Odvolací soud v pondělí potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance z loňského prosince.

Jarosław Kaczyński podal žalobu Wałęsu za urážku na cti poté, co mu tento bývalý vůdce odborového hnutí Solidarita připsal spoluodpovědnost za tragickou havárii polského prezidentského speciálu v ruském Smolensku z roku 2010.

Při nehodě zahynul tehdejší prezident a Kaczyńského bratr Lech a dalších 95 osob, včetně jeho manželky Marie a vysokých představitelů polského státu a armády.

Wałęsa v roce 2016 na Twitteru napsal, že „Kaczyński z frajeřiny telefonicky nutil posádku TU-154M přistát ve Smolensku v husté mlze. Což je lež a pomluva bolševického udavače Boklka (Lech Wałęsa) – doba se mění, svině ne!

Jarosław Kaczyński

Reklama: