Čína navrhla Indii společný výzkum Měsíce

PEKING | Čína přivítala úspěšné vypuštění druhé indické vesmírné mise zaměřené na průzkum Měsíce a je připravena na společné zkoumání tohoto vesmírného tělesa s Indií. Informovala o tom v úterý tisková agentura TASS s odvoláním na mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Indický lunární program, Čandraján-2 | repro: The Week

Indická kosmická agentura ISRO vypustila v pondělí k Měsíci kosmickou loď Čandraján-2 sestávající z lunárního orbitálního modulu, přistávacího modulu a měsíčního vozidla.

„Vypuštění indické mise Čandraján-2 s lunárním vozítkem vnímáme pozitivně. Průzkum a využívání vesmíru včetně Měsíce a jiných planet je společným posláním lidstva. Chceme spojit síly s Indií a posunout se dopředu v této činnosti,“ uvedla mluvčí čínského resortu diplomacie.

Kosmická loď Čandraján-2 má dosáhnout povrch Měsíce do 6. září. Jde o pokračování projektu, který se začal vypuštěním kosmické lodi čandraján-1 v roce 2008. Tentokrát je však mise mnohem složitější. Indie doufá, že se díky ní stane čtvrtou zemí světa, vedle Ruska, Spojených států a Číny, které se podařilo uskutečnit měkké přistání na měsíčním povrchu.

Reklama: