Íránská televize ukázala britský tanker, který zadrželi

TEHERÁN | Ropný tanker pod britskou vlajkou Stena Impero, který zadržela íránská armáda v Hormuzském průlivu v sobotu 20. července, byl ukázán na Íránské státní televize, s íránskou vlajkou.

Na záběrech je vidět, jak posádka lodi provádí rutinní operace. Švédská lodní společnost Stena Bulk vlastnící tanker Stena Impero, oficiálně požádala íránskou vládu, aby v neděli mohla navštívit loď a její posádku.

Vztahy mezi Íránem a Londýnem se zhoršily poté, co ve čtvrtek 4. července gibraltarské úřady za asistence britského námořnictva zadržely íránský tanker Grace 1 plující pod panamskou vlajkou. Zadržení tankeru úřady vysvětlily tím, že převážel ropu určenou pro syrskou rafinérii, čímž Írán porušuje sankce EU proti Sýrii.

Tanker Stena Impero | repro: havloidní žumpa iROZHLAS.cz

Teherán odmítá, že by tanker směřoval do Sýrie, ale zdůraznil, že dodávky íránské ropy do této země jsou zcela legální. Íránské ministerstvo zahraničí celý incident označilo za pirátství a jeden z velitelů Íránských revolučních gard pohrozil zadržením britského tankeru. K tomu nakonec došlo v pátek 19. července, když revoluční gardy přinutily tanker Stena Impero změnit kurz směrem k přístavu Bandar Abbás.

Přibližně o týden později média uvedla, že se pět malých lodí, pravděpodobně íránských, pokusilo zastavit britský tanker v Hormuzském průlivu. Doprovodná loď fregata HMS Montrose však ústně lodě varovala a ty propustily tanker.

Íránské úřady popírají, že by se pokoušely bránit plavbě britské lodě. Nicméně Londýn prohlásil, že se Spojenými státy projednává možnost zvyšování vojenské přítomnosti v Perském zálivu.