Státní terorismus? A co britské útoky v Libyi? ptá se komunista Filip britského ministra zahraničí Hunta

PRAHA | Český politik a současný předseda Komunistické strany Čech a Moravy, také místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Vojtěch Filip, který byl u StB evidován jako „Falemer“ se na svém účtu na Twitteru vyjádřil k tomu, že britský ministr zahraničí označil kontrolu tankeru v Hormuzském průlivu za státní terorismus.

Filip si podal Hunta

A na co v této souvislosti Filip poukazoval? Vojtěch Filip se na internetu vyjádřil k incidentu, který se týká zadržení britského tankeru, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Britský ministr zahraničí Hunt označil kontrolu tankeru v Hormuzském průlivu za státní terorismus. Jak máme tedy označit britské vojenské útoky např. v Libyi, Sýrii, Iráku a jinde bez souhlasu RB OSN? Asi jedině za akt vojenské agrese a zločin proti míru a mezinárodnímu právu,“ píše šéf komunistů na sociální síti.


Vztahy mezi Íránem a Velkou Británií se zhoršily poté, co ve čtvrtek 4. července gibraltarské úřady za asistence britského námořnictva zadržely íránský tanker Grace 1 plující pod panamskou vlajkou. Zadržení tankeru úřady vysvětlily tím, že převážel ropu určenou pro syrskou rafinérii, čímž Írán porušuje sankce EU proti Sýrii.
Teherán odmítá, že by tanker směřoval do Sýrie, ale zdůraznil, že dodávky íránské ropy do této země jsou zcela legální. Íránské ministerstvo zahraničí celý incident označilo za pirátství a jeden z velitelů Íránských revolučních gard pohrozil zadržením britského tankeru. K tomu nakonec došlo v pátek 19. července, když revoluční gardy přinutily tanker Stena Impero změnit kurz směrem k přístavu Bandar Abbás.
V Teheránu neuvedli, že se jedná o odvetu za zadržení íránského tankeru a jako příčinu uvedli nehodu, která se stala na moři. Během ní britský tanker údajně narazil do íránského rybářského člunu a později ignoroval jeho nouzový signál.
Podle navigačních dat, která zveřejnil nizozemský novinář Hans de Vreij na svém Twitteru, se íránské lodě Hormuzskému průlivu zcela vyhýbají. Britský super tanker Atlantic Pioneer, který mířil z Ománského zálivu do irácké Basry, nyní kotví u pirátského města Fudžajra.
Již dříve britský ministr zahraničí Jeremy Hunt uvedl, že zadržení britského tankeru nezůstane bez odezvy. Přitom však vyloučil vojenskou odpověď.

Tanker Stena Impero | repro: havloidní žumpa iROZHLAS.cz