KLDR zadržela ruskou rybářskou loď

PCHJONGJANG – VLADIVOSTOK | Severokorejští pohraničníci zadrželi ruskou loď Sjanchajliň 8, která patří Severovýchodní rybářské společnosti, řekl ruským médiím náměstek ředitele Sergej Sedler. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

K incidentu došlo v noci na 17. července ve čtyři hodiny ráno. Podle slov Sedlera došlo k obsazení lodi ve vzdálenosti 55 námořních mil od hranice KLDR. „Na loď během plavby vstoupili příslušníci severokorejských sil a vypnuli všechny komunikační prostředky, následně směřovali do přístavu Wonsan. Na palubě lodi se nacházelo 17 členů posádky, včetně dvou občanů Jižní Korei,“ uvedl.

Náměstek ředitele společnosti upřesnil, že zatím nemá kontakt s posádkou a ruským diplomatům v KLDR se teprve včera podařilo navštívit zadrženou loď. Námořníky přitom zatím nepustili z lodi, kromě kapitána, jeho asistenta a dvou jihokorejských specialistů, kteří se nacházejí v hotelu pod dohledem.

Sedler si kromě toho stěžoval na podmínky, v nichž se nacházejí zadržení. Na lodi není klimatizace, teplota se pohybuje na hranici plus 30 až 35 stupňů. Každý den se provádějí výslechy. Existuje nebezpečí, že na lodi dochází voda a potraviny. Ruští diplomaté, ani sama společnost neví, kdy začne soud s posádkou.

Pracovníci ruského konzulátu v KLDR se v pondělí setkali s kapitánem, jeho asistentem a rybáři, kteří se nacházejí na lodi. Podle slov pracovníka ministerstva zahraničních věcí ve Vladivostoku, diplomaté se snaží situaci se zadrženou lodí vyřešit.

Reklama: