Francie za Mistraly draze a bolestivě zaplatí. Své loděnice pak může zavřít a loďařský průmysl zlikvidovat

MOSKVA -BRUSEL – PAŘÍŽ | Moskva nehodlá Paříž o Mistraly prosit a varuje před vysokou cenou, kterou Francie bude muset zaplatit v případě, že se definitivně zřekne realizace kontraktu. Oznámil to stálý zástupce RF pře EU Vladimír Čižov, když komentoval prohlášení Elysejského paláce o tom, že proces předání vrtulníkových lodí Rusku byl pozastaven. Informuje rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém zpravodajském serveru.

Vrtulníková loď Mistral - Vladivostok

Vrtulníková loď Mistral – Vladivostok

„Pokud se jedná o konečné rozhodnutí, tak cena pro Francii bude vyšší, než je cena Mistralů samotných. Bude dokonce vyšší, než kompenzace, které Rusko obdrží. V daném případě se jedná o autoritu a prestiž země jako obchodního partnera“, poznamenal Čižov. Dříve v úterý francouzský prezident Francois Hollande poznamenal, že předání první vrtulníkové lodi Rusku bylo pozastaveno kvůli situaci na Ukrajině.

„V situaci, která se utváří kolem vrtulníkové lodi Mistral, jejíž předání Francie odložila, bude Rusko jednat přesně podle smlouvy a předá tuto záležitost soudu, jestliže loď nebude dodána,“ prohlásil to náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov.

Francie podle kontraktu měla předat první loď do půlky listopadu, kdy ruská strana prohlásila, že ze slušnosti počká do konce měsíce, ovšem ze v prosinci začne s odvetnými kroky. V kuloárech se proslýchá, že ruské politické vedení je připraveno opravdu k likvidačním krokům, jako je například i zmražení veškerého majetku Francouzské republiky v rámci Ruské federace.