Absolutní totalita v USA: Bílý dům drasticky omezuje svobodu tisku, podobně jako v KLDR

WASHINGTON | Novináři pracující s orgány státní moci v USA dnes a denně prožívají problémy s přístupem k nim a zaznamenávají omezování svobody slova, kdy vládní úřednici odmítají informovat veřejnost o jejich krocích a rozhodnutích. Informuje tak zpráva o lidských právech v USA za rok 2014 zveřejněná Institutem demokracie a spolupráce. Informaci o katastrofálním stavu lidských práv a svobod v USA přinesla média v USA, ale také rozhlasová stanice Hlas Ruska.

Ilustrační snímek | Zdroj: Hlas Ruska

Ilustrační snímek | Zdroj: Hlas Ruska

Kromě toho, autoři zprávy poznamenávají, že současná americká realita dává důvody k tvrzení, že kladení překážek při práci reportérů je vědomá politika výkonné moci v USA. V zemi dnes jednoduše neexistuje dostatečně vlivná politická síla, která by mohla efektivně bojovat za změnu situace k lepšímu, píše se v dokumentu.

Novináři, kteří poznali realitu kontroly tisku v KLDR, přirovnávají stav svobody tisku v USA právě k tomuto komunistickému skanzenu. Podle nich je dokonce jednodušší získat nějaké informace v KLDR, nelži v USA a v obou případech se jedná o lži ze strany úřadů, jen ty v USA s tím navíc dělají ještě velké drahoty.

Z Texasu John Vojtek