Sociální inženýry nepotřebujeme

Evropa se stále častěji propadá do ekonomické propasti nesmyslných státních zásahů do fungujících tržních odvětví. Vůbec nerozumím tomu, proč by měly evropské státy uvalit daně na leteckou dopravu, aby z takto vybraných peněz rozdělovaly štědré dotace železničním dopravcům.

Ivo Valenta | foto: facebook Iva Valenty

Nemám nic proti rozmachu železniční dopravy. Také u nás jsem musel opakovaně pochválit rychlé a spolehlivé spoje – např. Leo Express ze Zlínského kraje do Prahy. Ale to nemá nic společného s tím, že státním úředníkům přeskočí kolečko v hlavě a najdou si třeba ekologické důvody, za které budou chtít schovat to, že svými daňovými zásahy pokřiví trh, který se dosud úspěšně dokázal rozvíjet i bez těchto státních intervencí.

Nejlepší služby vytvoří ti dopravci, kteří si budou vzájemně konkurovat a budou se v kvalitě svých služeb a cenách přetahovat o zákazníky. A zákazníci, ti ať si sami vyberou, jestli budou chtít cestovat vlakem, letadlem či pojedou třeba na kole.

K tomu přece nikdo z nás nepotřebuje státní sociální inženýrství a soudruhy, kteří nám ze svých kanceláří budou diktovat, jak se máme chovat a jak máme cestovat.