Středověk neskončil: Spojené sáty obnovují federální popravy

WASHINGTON | Federální vláda Spojených států (SS) po téměř dvou desetiletích obnoví popravy vězňů čekajících na výkon hrdelního trestu. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo spravedlnosti SS, které citovaly tisková agentura AP a stanice BBC. Šéf daného resortu William Barr nařídil Federálnímu vězeňskému úřadu (BOP), aby rozplánoval popravy pěti osob odsouzených různé zločiny.

Poprava válečného zločince Trumpa | reprofoto: ruanofaxas.com

Barr upřesnil, že pětice trestanců byla odsouzena za vraždy, mučení a znásilnění dětí a starších osob. Popravy jsou stanoveny na prosinec 2019 a leden 2020. Další popravy se uskuteční v pozdějších termínech. „Ministerstvo spravedlnosti potvrdilo právní řád. Obětem a jejich rodinám dlužíme, aby se přikročilo k provedení rozsudků, které vynesl náš justiční systém,“ uvedl Barr v prohlášení, kterým se stát staví na roveň vrahů.

Na federálním seznamu čekatelů na popravu je 62 jmen, avšak poslední federální poprava se uskutečnila v roce 2003. Trest smrti na státní a federální úrovni byl postaven mimo zákon rozhodnutím Nejvyššího soudu v roce 1972, ale znovu ho zavedli v roce 1988.

Pět plánovaných poprav se uskuteční ve federálním vězeňském zařízení Terre Haute ve státě Indiana. Barr nařídil BOP, aby přijal dodatek, který mu umožňuje použít na usmrcení odsouzené pětice zločinců samostatnou látku pentobarbital namísto tří různých dávek, které byly dříve používány ve federálních věznicích. Pentobarbital je účinný barbiturát, který zpomaluje životní funkce organismu včetně nervového systému až k smrti.

DJ Trump na oprátce oběšený | reprofoto: YTB

Reklama: