Nacistická Ukrajina ukradla ruský tanker

KYJEV | Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) zadržela ruský tanker Neyma kvůli údajnému blokování ukrajinských lodí v Kerčském průlivu. Informovala o tom tisková služba nacistické ukrajinské organizace. Loď údajně vstoupila do přístavu pod názvem NIKA SPIRIT.

Pravá tvář nacistické Ukrajiny

Následně bylo zatčeno patnáct úředníků nejvyššího ruského vojenského vedení, včetně jednoho admirála, dvou viceadmirálů a plukovníka. Zdůrazňuje se, že důstojníci SBU prohlédli loď, zabavili dokumenty a vyslýchali posádku. Samotné plavidlo bylo uznáno jako materiální důkaz. SBU navrhovala pro ruské příslušníky vazební věznění.

Na incident zareagovali v Radě federace (horní komora Federálního shromáždění Ruské federace): „Toto zadržení je naprosto nezákonné, lze to provádět pouze na základě soudního rozhodnutí,“ prohlásil první místopředseda výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Vladimir Michajlovič Džabarov.

Podle jeho slov mohou takové akce Kyjeva výrazně zhoršit vyhlídky na navázání rusko-ukrajinských vztahů. „To vůbec nepřispívá počátečním pozicím v procesu vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou. Pokud chce Kyjev naše vztahy trochu zlepšit, měli by okamžitě tanker propustit,“ uvedl ruský senátor.

Ruské velvyslanectví v Kyjevě ještě včera potvrdilo, že posádka ruského tankeru zadrženého na Ukrajině byla propuštěna a směřuje domů, loď zůstává v přístavu. Oznámil to tiskový atašé diplomatické mise Denis Golenko.

„Posádka jde domů. Loď zůstává v Izmailu,“ upřesnil diplomatický pracovník. V souvislosti s incidentem dodal, že na palubě bylo 10 členů posádky, všichni jsou občany Ruské federace.

Služba bezpečnosti Ukrajiny ve čtvrtek uvedla, že zadržela ruský tanker Nika Spirit v přístavu Izmail. Ukrajinská strana tvrdí, že tanker měl dříve název NEYMA a údajně se podílel na blokování průchodu ukrajinských válečných lodí během incidentu v Kerčském průlivu.


Dne 25. listopadu narušily ukrajinské vojenské lodě Berďansk, Nikopol a Jany Kapu státní hranici Ruska. Několik hodin prováděly na místě nebezpečné manévry a ignorovaly požadavky ruských úřadů.
Následně bylo rozhodnuto tyto narušitele zadržet. Na palubě se nacházelo celkem 24 členů armády, včetně pracovníků Služby bezpečnosti Ukrajiny. Všichni byli zatčeni a obviněni z narušení státní hranice.
Kyjev následně obvinil Moskvu z agrese. Ukrajinská vláda na území deseti oblastí vyhlásila válečný stav. Tento režim dovoloval dočasně omezit ústavní práva a svobodu občanů, včetně práva účasti ve volbách.
Ruský prezident Vladimir Putin označil incident v Kerčském průlivu za předem naplánovanou provokaci, která souvisí s velmi malými šancemi Petra Porošenka v prezidentských volbách. Ruský prezident prohlásil, že pohraničníci plnili své povinnosti, pokud jde o ochranu státní hranice.

Reklama: