V Rumunsku lžou, když tvrdí, že zadrželi ruské tanky

MOSKVA | Rumunská fakeová média propagandy informovala o tom, že úřady země nepovolily transport ruských zbraní pro srbskou armádu po Dunaji. Což prý bylo odůvodněno sankční politikou prosazovanou EU vůči Rusku. O rumunské lži a propagandě informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

„Podle rumunského portálu Digi 24 rumunské úřady zakázaly tranzit 30 tanků a 30 obrněných transportérů, které údajně směrovaly z Ruska do Srbska v rámci vojensko-technické spolupráce obou zemí. Rumunské úřady prý transport s technikou zadržely, a samotné zbraně konfiskovaly. Rumunský portál Mediafax uvedl, že šlo o tanky T-72B3 a obrněné transportéry,“ cituje rumunskou lživou propagandu a dezinformace v rámci informační války Sputnik.

Na rumunském ministerstvu zahraničí ruským médiím potvrdili, že Bukurešť tranzit nepovolil kvůli protiruským sankcím kvůli situaci na Ukrajině. Ministerstvo obrany (MO) Ruské federace však tyto zprávy popřelo a uvedlo, že informace o zadržení je absolutní lež.

„Ruské ministerstvo obrany neposlalo žádné lodě k přepravě vojenského vybavení po Dunaji do Srbska. Všechny zprávy o těchto dodávkách a údajném „zadržení“ rumunskou stranou ruského transportu s obrněnými transportéry jsou absolutní lež,“ uvedli na rezortu.

Zdůraznili, že Rusko vyváží vojenské výrobky do Srbska v přísném souladu s mezinárodním právem a v rámci dvoustranné vojensko-technické spolupráce. „Všechny dodávky byly provedeny v přísném souladu s podmínkami smlouvy a v dohodnuté stranami termíny,“ uzavřeli na MO Ruska.


Vojensko-technická spolupráce je důležitým bodem rusko-srbských vztahů. Na konci prosince 2016 Aleksandar Vučić, který tehdy působil jako srbský premiér, informoval o dohodě na dodávku pro ozbrojené síly jeho země šesti stíhaček MiG-29, 30 tanků T-72S a 30 obrněných transportéru BRDM-2.
Rusko mělo je předalo v rámci vojensko-technické pomoci.
V dubnu 2018 srbský ministr obrany Aleksandar Vulin sdělil, že se svým ruským protějškem Sergejem Kužegetovičem Šojgu projednal možnost dodávek čtyř bitevních vrtulníků Mi-35, čtyř transportních vrtulníků Mi-17, tanků T-72, bojových vozidel pěchoty BMP-2 a dalších zbraní.

Reklama: