Maďarsko chce do projektu budování přístavu v italském Terstu zapojit i V4

BUDAPEŠŤ | Maďarsko chce zapojení do projektu vybudování přístavu v italském přístavním městě Terst konzultovat i se zbývajícími zeměmi Visegrádské čtyřky (V4) – Českem, Polskem a Slovenskem. V rozhovoru pro zpravodajský server Origo.hu to v pátek řekl maďarský ministr zahraničních věcí a vnějších ekonomických vztahů Péter Szijjártó.

Péter Szijjártó | Foto: Sputnik (© AFP 2018 / Attila Kisbenedek)

Ministr zahraniční Maďarska 21. června oznámil, že Maďarsko chce s náklady 60 – 100 milionů eur vybudovat v severoitalském přístavním městě Terst přístav a logistickou základnu, aby maďarské podniky mohly své produkty vyvážet do zámoří rychle a bez překážek. Upřesnil, že projekt chtějí zrealizovat na pozemku o rozloze 32 hektarů, přičemž příslušnou kupní-prodejní smlouvu podepíše vláda už začátkem července.

„Maďarský přístav poskytne maďarským podnikům spolehlivost a předvídatelnost, což jim zaručí návratnost,“ řekl v pátek pro Origo.hu s poznámkou, že stát získá významné příjmy od maďarských a mezinárodních společností za skladování, logistiku a přepravu.

Szijjártó podotkl, že přístav v Terstu využívají plavidla větší od středně velkých. Jejich úkolem je převoz zboží do Rotterdamu či Pireus, kde ho pak překládají na největší lodi.

Původním strategickým plánem kabinetu premiéra Viktora Orbána bylo získat podíl ve slovinském přístavu Koper, kam chtěla vláda dobudovat dvoukolejnou trať s tím, že investici ve výši 200 milionů eur by realizovali maďarské podniky.

Slovinské parlamentní volby však vyhráli levicoví probruselští šulini a Szijjártó situaci komentoval slovy: „Některé slovinské politické síly s námi nechtěli jednat.“ Přístav v Terstu hraje důležitou roli v čínském projektu nové Hedvábné cesty (Belt and Road).

Reklama: