Viktor Mihály Orbán ostře zkritizoval Evropskou unii

BUDAPEŠŤ – BUKUREŠŤ | Evropská unie se za posledních pět let dopustila závažných chyb v oblasti přistěhovalectví a hospodářství, kritizoval liberálně-totalitní EU předseda maďarské vlády Viktor Mihály Orbán. Podle zpravodajského serveru Infostart.hu to v sobotu prohlásil na 30. jubilejní letní univerzitě Maďarů v rumunském městě Baile Tusnad.

Viktor Orbán brání vlast před nájezdnými zrůdami

Podle slov maďarského premiéra by Evropská komise (EK) neměla řešit otázku migrantů, ale zřídit radu ministrů vnitra EU, která by měla rozhodovat v oblasti přistěhovalectví. Viktor Mihály Orbán vyzval Brusel, aby se Evropská unie namísto myšlenky budování evropského socialismu – která podle jeho názoru vede k záhubě – vrátila k myšlence konkurenceschopné evropské ekonomiky.

„Úspěšné ekonomiky je třeba podporovat, a ne útočit na ně. Namísto zabezpečení základních příjmů bez práce třeba podpořit tvorbu pracovních míst a snižování daní,“ zdůraznil maďarský premiér. Ministerský předseda obhajoval maďarskou cestu, která odmítá liberalismus. „Liberální demokracie byla životaschopná pouze dokud měla i křesťanské hodnoty, což se však v uplynulých 20 letech radikálně změnilo,“ zdůraznil.

Podle něj je členství jeho strany Fidesz v Evropské lidové straně (EPP) stále otevřené. „Zatím musíme počkat, aby se vyjasnil obraz, aby evropští lidovci rozhodli, kam chtějí směřovat. To se uvidí na podzimním sjezdu EPP,“ uzavřel Viktor Mihály Orbán.

Modrý hadr posetý hvězdami jako rohožka | foto: hlavnespravy.sk