Co přinese anglo-americké spojenectví Johnsona a Trumpa? Rozpad EU?

PRAHA | Po příchodu nového britského premiéra to vypadá, že vznikl nový politický tandem Boris Johnson – Donald Trump. Ten připomíná politický tandem 80. let Mr. Reagan – Mrs. Thatcher, myslí si analytička Tereza Spencerová. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Donald John Trump a Alexander Boris de Pfeffel Johnson | repro: yTB

„Dnes tu máme Johnsona s Trumpem, kteří se můžou doplňovat a podporovat, protože je spojuje nejen způsob vystupování a komunikace, ale především mnoho myšlenek. Mimo jiné se shodují v názoru na EU, takže můžeme sázet na to, že Johnson (s Trumpem za zády) bude o brexit (i bez dohody) skutečně usilovat,“ citují Parlamentní listy slova Spencerové.

Nový britský premiér během svého prvního projevu v britském parlamentu opakovaně prohlašoval, že k brexitu dojde 31. října. Pokud Velká Británie přežije první rok dva po brexitu bez velkých otřesů, může to být inspirací pro další nespokojené země, aby se odhodlaly k podobnému kroku, myslí si analytička.

Upozornila na možnou nedostatečnou podporu britského premiéra Johnsona ve věci vystoupení Velké Británie z EU. Má prý za sebou příliš málo početnou politickou sílu, které je z velké části již v důchodovém věku. Johnsona volilo pouze 160 tisíc členů Konzervativní strany.

„Nemám ráda takové ty hloupé řeči o inteligentní mládeži a tupých seniorech, ale z hlediska síly mandátu na prosazování takových zásadních otázek, jakou je vystoupení z EU, mi to připadá velmi slabé,“ prohlásila Tereza Spencerová.

Ve svém rozhovoru pro Parlamentní listy se také věnovala situaci na Ukrajině, kde lidé podle jejího názoru díky tomu, jak hlasovali v prezidentských volbách, porazili již druhou barevnou revoluci, což je svým způsobem fascinující.

„Na druhé straně platí, že politickou situaci na Ukrajině dále diktují a kontrolují Spojené státy, takže budoucí vývoj bude záležet na tom, jaké povely přijdou z Washingtonu,“ zmínila analytička. Může prý dojít k výměně Ukrajiny za Venezuelu ve stylu – ruský zadní dvorek za americký zadní dvorek.

V prezidentských volbách na Ukrajině získal úřadující prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj ve druhém kole přes 73 % hlasů, jeho protikandidátem byl tehdejší prezident Petro Olexijovyč Porošenko, který přišel k moci po převratu na kyjevském Majdanu.

Reklama: