Hvězdné války? Izrael na Aljašce testoval orbitální protiraketový systém

JUNEAU – JERUZALÉM | Izraelští a američtí vojáci na Aljašce úspěšně otestovali systém protiraketové obrany Hetz 3 určený k zachycení cílů za hranicemi zemské atmosféry. O události informovalo izraelské ministerstvo obrany, na které se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJ Trump a Bibi Netanjahu | repro: Midlle East Monitor

Systém Hetz 3 (Střela 3) je vyvíjen oběma zeměmi a má za úkol posílit vrchní jednotky izraelské protiraketové obrany, jež má, podle záměru konstruktérů, účinně čelit všem potenciálním hrozbám, počínaje podomácku vyrobenými střelami z arzenálů palestinských bojovníků a íránskými balistickými raketami s nekonvenčními bojovými hlavicemi konče.

„Letové testy… úspěšně prokázaly schopnost zachytit exoatmosférické cíle ve výškách… Testování se konalo na Aljašce, aby bylo možné ověřit vlastnosti, které se nedají otestovat v Izraeli,“ uvádí se v tiskové zprávě.

ˇPremiér a ministr obrany Izraele v jedné osobě Benjamin Netanjahu prohlásil, že úspěch testování předčil všechny představy. „Hetz 3 úspěšně zachytila balistické rakety mimo atmosféru, ve výšce a rychlostech, které jsme dosud neviděli. Výkon byl ideální, pokaždé trefila přesně,“ řekl.

„Izrael má dnes možnost čelit balistickým raketám, které na nás mohou být vypáleny z Íránu, anebo z kteréhokoli jiného místa. Je to kolosální vymoženost z hlediska bezpečnosti našeho státu,“ dodal Bibi Netanjahu.