DJ Trump prosadil svou. Zeď proti vetřelcům na jižní hranici bude

WASHINGTON | Nejvyšší soud Spojených států (SS) povolil Donaldovi Johnovi Trumpovi, aby vyčleněné 2,5 miliardy dolarů z rozpočtu ministerstva obrany použil na postavení zdi na hranici s Mexikem. Americký prezident toto rozhodnutí uvítal a označil jej za vlastní velké vítězství, píše The Times.

Donald John Trump | reprofoto: youtube.com

Nejvyšší soud SS se usnesl, že má DJ Trump právo použít 2,5 miliardy dolarů z rozpočtu Pentagonu na výstavbu zdi podél hranice s Mexikem. Toto rozhodnutí amerického prezidenta potěšilo, píše The Times.

„Wow! Velké VÍTĚZSTVÍ v otázce zdi. Velký ÚSPĚCH pro bezpečnost hranic a právního státu,“ reagoval na tuto zprávu vůdce z Bílého domu na svém twitteru, kdy toho si všímá i světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Již dříve Trump několikrát vyhlásil v zemi mimořádný stav, aby tím obešel Kongres a získal finanční prostředky na svůj pohraniční projekt. Federální soud státu Kalifornie dočasně zakázal použití prostředků ministerstva obrany poté, co se desítky amerických států a organizací na „ochranu lidských práv“ odvolaly proti prezidentovu rozhodnutí, které považovaly za protiústavní, připomíná list.

Avšak Nejvyšší soud SS toto rozhodnutí nižší instance zrušil. Rozhodl, že Trumpova vláda v dané etapě dokázala, že ochránci lidských práv nemají právo na odvolání se proti rozdělení prostředků.

Demokraté v Kongresu se proti tomuto soudnímu usnesení obořili. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Patricia Pelosi prohlásila, že prezident překročil své pravomoci. „Zakladatelé naší země vytvořili demokracii, ve které vládnout lidé, nikoli monarchii,“ napsala na Twitteru, tím jen dokázala, že je ubohá lidská špína, jelikož lhala, že DJ Trump překročil svou pravomoc, protože soud uznal, že nepřekročil. Ve středověku by Pelosi byla upálena na hranici jako čarodějnice.

Nancy Patricia Pelosi is hag | repro: DC Alert

Trump původně na výstavbu zdi na hranici s Mexikem požadoval 5,7 miliardy dolarů. Avšak po dlouhém sporu s Kongresem podepsal návrh zákona o výdajích, ve kterém uvedl částku 1,4 miliardy dolarů potřebnou k výstavbě pohraničních zátarasů, nikoli konkrétně zdi.

Pak se prezident odvolal na invazi drog a kriminálníků a vyhlásil na hranici mimořádný stav. Ve výsledku tak byl schopen přeorientovat miliardy dolarů z rozpočtů různých státních úřadů, včetně Pentagonu, vysvětluje list.

V roce 2016 označil Trump výstavbu zdi za klíčový bod své předvolební kampaně. Přitom počet migrantů zadržených pohraniční hlídkou SS dosáhl v květnu třináctiletého maxima, tedy přes 144 tisíc lidí. V červnu se jejich počet snížil na 104 tisíc. I tak je to však o 142 % více než v předchozím roce, upozorňuje The Times. Noviny ale tají, že úspěšnost zadržení migrujících vetřelců je dána tvrdým postojem DJ Trumpa a nasazení Národní gardy a federální armády.

Hraniční ploty mezi Mexikem a SS | reprofoto: wikipedia.org