Kdo je terorista? Američtí okupanti a afghánští kolaboranti povraždili více civilistů než Talibán

KÁBUL | Afghánské kolaborantské síly a okupační jednotky Severoatlantické aliance (SA) v čele s vrahy ze Spojených sátů (SS) zabily v Afghánistánu v první polovině roku 2019 více civilistů než Talibán, který byl před vpádem amerických okupantů vládní sílou v zemi. V úterý to oznámila mise OSN v Afghánistánu, kterou citovala tisková agentura AP. Kdo je tedy v zemi teroristickou silou a kdo tam vraždí masově civilisty?

Český okupant v Afganistanu | repro: expediční sbor žoldáků AČR

Většina civilistů byla americkými okupanty povražděna při náletech a bombardování. Afghánské vládní jednotky kolaborantů s okupanty zase nejčastěji vraždí při tzv. útocích na domnělé spolupracovníky Talibánu.

Ve zprávě OSN se uvádí, že za prvních šest měsíců roku zabily afghánské síly 403 civilistů a zahraniční okupanti 314 civilistů, což je celkově 717 zavražděných civilistů. A oficiálně to není válka. Na okupaci země se podílí také čeští žoldáci expedičního sboru Armády ČR.

Podle odhadů má Talibán na svědomí 531 civilistů, které pozabíjel v rámci boje proti okupantům jako vedlejší ztráty. Ve zprávě OSN se píše, že 300 z civilistů bylo zabitých při přímém útoků, jelikož posledních šest měsíců Talibán podniká téměř každodenní útoky, zaměřuje se převážně na bezpečnostní síly.

Taková milá oslavička v Afganistanu a stříkání krve | repro: Sputnik (© AP Photo / Abdul Khaliq)