Boje vězeňských gangů v Brazílii nepřežilo 57 lidí

ALTAMIRA | Nejméně padesát sedm vězňů přišlo v pondělí o život během nepokojů ve vězení na severu Brazílie, když sváděli mezi sebou boje znepřátelené gangy. Šestnáct mrtvých mělo odříznuté hlavy po nejnovějších násilnostech, které otřásly brazilským vězeňským systémem souženým nedostatkem prostoru a soupeřením několika gangů.

vězeňské vzpoury | repro: Portugal Digital

Boje vypukly v nápravném zařízení ve městě Altamira ve státě Pará a trvaly několik hodin. Došlo také k zajetí dvou dozorců, ale později je propustili.

Brazilské televizní stanice přinesly záběry hustého černého kouře stoupajícího z komplexu věznice a lidí sedících na střeše budovy. „Je pravděpodobné, že mnozí z vězňů se udusilo,“ uvedl jeden z vládních představitelů státu Pará pro agenturu AFP.

Požár v celách svých rivalů, který se rychle šířil, založili lídři jednoho z konkurenčních gangů. Na místě nebyly nalezeny žádné střelné zbraně, ale při potyčkách se zřejmě používali svépomocí vyrobené nože.

Na Ministerstvu spravedlnosti a veřejné bezpečnosti uvedli, že organizátory násilí přemístí do federálních věznic, které jsou bezpečnější. Ve vězení v Altamiře je v současnosti přibližně 311 vězňů, údajně má kapacitu pro 200 vězňů.