Viktor Mihály Orbán: Vytvořili jsme svébytný křesťansko-demokratický stát

BAILE TUSAND – BUDAPEŠŤ | Předseda maďarské vlády Viktor Mihály Orbán na 30. jubilejní letní univerzitě Maďarů v rumunském městě Baile Tusnad během víkendu oslovil současně své voliče, ale i politiky Evropské unie. Shodli se na tom v pondělí analytici v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Viktor Mihály Orbán a Mateusz Jakub Morawiecki | repro: wyborcza.pl

Viktor Mihály Orbán v sobotním projevu hodnotil uplynulé období tří desetiletí od změny režimu a konstatoval, že v Maďarsku vznikl svébytný křesťansko-demokratický stát. Podle hlavního analytika institutu XXI. Százada Daniela Deáka takové pojetí stále více šíří v Evropě a staví se proti liberálně-demokracké totalitě, šířené Bruselem.

„Liberální demokracie byla životaschopná pouze dokud měla i křesťanské hodnoty, což se však v uplynulých 20 letech radikálně změnilo,“ zdůraznil Orbán.

András Pulai z institutu Publicus vyzvedl z premiérova projevu přípravu na ekonomické potíže nadcházejících let. Podle jeho slov o tom svědčí Orbánem avizované dva nové hospodářské akční plány pro příští rok, kterými naznačil komunikační i politické přípravy na krizi v rámci EU nebo na globální krizi.

Premiér v projevu mimo jiné vyzval Brusel, aby se Unie namísto myšlenky budování evropského socialismu, která podle jeho názoru vede k záhubě, vrátila k myšlence budování konkurenceschopné evropské ekonomiky.

Modrý hadr posetý hvězdami jako rohožka | foto: hlavnespravy.sk