Brutální likvidace amerického dolaru. Rusko a Čína způsobily prudký růst cen zlata

MOSKVA | Investory překvapil pokračující prudký růst cen zlata. Nejspíše za to mohou Moskva a Peking. Minulý týden ruské zlaté rezervy překročily 100 miliard dolarů, zatímco čínské společnosti oznámily, že hodlají vybudovat tavírnu zlata v Tanzanii.

Si Ťin-pching a Vladimir Vladimirovič Putin v rezidenci čínského předsedy v Dušanbe
repro: © Sputnik (Alexej Druzhinin)

Ceny zlata nadále rostou. Za rok stouply o 1,6 % a za posledních dva měsíce až o 11 %. Pravděpodobnou příčinou je snaha Ruska a Číny zvýšit své vlastní zlaté rezervy, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Crispin Odey, manažer britského hedge fondu Odey Asset Management, uvedl, že tak prudký růst cen byl pro něj překvapením: „Zlato mělo jít loni dolů,“ uvedl. „Mělo skončit rok na úrovni 1 000 dolarů (za troyskou unci, pozn. red.). Místo toho se vyšplhalo na 1 200 dolarů. ‚Něco se tu děje,‘ říkal jsem si,“ vysvětluje Odey. V úterý už zlato stálo 1 428,75 dolarů za unci.

Dolar v ceně toaletního papíru

Od ledna letošního roku ruská centrální banka ke svým zlatým rezervám přidala 96,4 tun, zatímco Čína mezi prosincem a květnem 74 tun. Zatím nejsou žádné známky toho, že by se obě země chystaly ve své nákupní horečce zastavit.

V loňském roce ruská centrální banka oznámila, že její zlaté rezervy k 1. červenci dosáhly 100,3 miliardy dolarů s tím, že v červnu loňského roku si do zásob přidala 18 tun. Zásoby ruského zlata tak dosáhly celkového počtu 2 208 tun.

Hromadění zlatých rezerv je jedním z prostředků, jak snížit závislost na americkém dolaru. V minulosti se Rusko zbavilo podstatné části amerických dluhopisů. Teď je drží v hodnotě 12 miliard dolarů, což je nejméně od roku 2007.

Podle Odeyeho je zlato přirozenou investicí pro země, které se snaží zbavit hegemonie amerického dolaru. Po vzoru Ruska a Číny i jeho hedge fond investoval do zlata, přestože se původně k tomuto ušlechtilému kovu stavěl skepticky. „Musíte dělat to, co centrální banky,“ vysvětluje.

Spojené státy používají dolar jako válečnou zbraň

Donalde jste zaostalí – Směje se Vladimir Vladimirovič Putin

Minulý měsíc ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin obvinil Spojené státy (SS) z toho, že používají svou měnu jako nástroj proti dalším zemím. Podle něj Washington zneužívá globální rezervní status dolaru a jeho role ve světové ekonomice by měla být přezkoumána.

Rusko má v současnosti páté největší rezervy na světě a rychle dohání Itálii a Francii, které s 2 451 a 2 435 tunami jsou na třetím a čtvrtém místě. Největší zlaté rezervy mají Spojené státy (8 133 tun) a Německo (3 381 tun).

Minulý měsíc Rusko a Čína podepsaly dohodu, jejímž cílem je zvýšení dvoustranného obchodu v národních měnách a snížení dolarové transakce. Ruská média minulý týden informovala, že podíl dolaru v exportu z Ruska do Číny se poprvé snížil pod 50 % a v prvním čtvrtletí tohoto roku klesl na 45,7 %. Pro srovnání – za celý loňský rok podíl dolaru v ruském exportu do Číny dosahoval 75,1 %.

V celkové obchodní výměně dolar v prvním kvartálu letošního roku tvořil 55,6 % transakcí. Za celý loňský rok to bylo 75,8 %. V ruském importu z Číny se dolar podílí 66,5 %.

Odborníci upozorňují, že se prozatím jedná převážně o přechod na obchodování v eurech, nicméně v rusko-čínském obchodě postupně roste i podíl národních měn.

Kreslená postavička DJT a HJ Simpson