Rozhovor o stárnutí

MUDr. Zornitza Petrova Markantová odpovídá na otázky ohledně stárnutí. Podle ní je věk je otázkou myšlení. Vnímání času je jeden z faktorů, který určuje i náš biologický věk. Pravděpodobně je spojený s mírou stresu, tím pak i tvorbou vonných radikálů, které zrychlují biologické stárnutí. Jak být stále mlád?

Co dělat, aby si člověk udržel dlouho své biologické mládí a první roky na penzi ani svůj datum narození nijak fyziologicky a biologicky nepociťoval?

Kteří lidé jsou vlastně stále mladí? Co je to vůbec za lidi? Proč je jich stále víc a víc? Dnešní tzv. penzisté junioři daleko po šedesátce svého věku řádí jako v aktivním věku. Tedy jim aktivní věk ani číslem nikdo nezastavil. Čím to je?

MUDr. Zornitza Petrova Markantová

Co naopak urychluje naše biologické stárnutí? Co způsobuje to, že mezi sebou vidíme unavené, nemocné a přetažené mladé staříky? Takové, kteří si ve třiceti připadají hůř než ti penzisté junioři?

Často slýchávám: „Nemám čas zestárnout… Zapomněl jsem, že musím zestárnout, tak jsem stále mlád? Je to způsob jak ošálit svou tělesnou schránku a pomoci tak i imunitnímu systému, že si i v pokročilém věku poradí s nemocemi, které jsou tzv. civilizační a jsou metlou lidstva?

A jak to vše ovlivňuje a jak tomu všemu napomáhá molekulární vodík?