Stovka čínských vojáků ukončila výcvik na PVO S-400

MOSKVA – PEKING | Přibližně sto příslušníků čínské armády, kteří budou mít na starost druhý pluk ruských protiletadlových raketových systémů S-400, absolvovalo v Ruské federaci (RF) výcvikový kurz na používání těchto systémů. Vojáci se vrátili do Číny. Informovala o tom ve středu agentura TASS s odvoláním nejmenovaného vojenského diplomata.

PVO komplet S-400 Triumf | repro: Defence News

Podle informačního zdroje výcvik příslušníků Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) začal v březnu 2019 a skončil tento měsíc. Zdroj poznamenal, že výcvikový kurz se překrýval se začátkem dodávky druhého kompletu PVO S-400 do Číny.

Ruská Federální služba pro vojensko-technickou spolupráci se odmítla k těmto informacím vyjádřit, uvedl TASS. Agentura ještě 24. července s odvoláním na zdroj ve vojenských a diplomatických kruzích informovala, že Rusko spustilo další dodávku PVO S-400 do Číny.

„Dopravní loď s první várkou hardwaru druhé soupravy S-400 určené pro Čínu vyplula na moře z přístavu Usť-Luga z baltského pobřeží ve Finském zálivu. Stejně jako v případě Turecka, dodávky systémů začaly několik měsíců před termínem stanoveným ve smlouvě,“ uvedl zdroj.

S-400

Čína se stala prvním zahraničním kupcem nejmodernějších ruských systémů S-400 Triumf. Rusko podepsalo smlouvu s Čínou o dodávce dvou kompletů PVO systémů S-400 v roce 2014. První soupravu dostala Čína na jaře 2018. Čínská armáda ji úspěšně vyzkoušela, přičemž ve svém odpalovacího dosahu zasáhla dva cíle – aerodynamický a balistický.