Temelín v provozu až do roku 2061? V pohodě!

TEMELÍN | Jaderná elektrárna Temelín postavená s pomocí SSSR a Ruské federace na jihu České republiky by měla být v provozu minimálně do roku 2060. Oznámil to v pátek Daniel Beneš, generální ředitel společnosti ČEZ, která provozuje jaderné stanice, za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu ČR Karla Havlíčka.

Jaderná elektrárna Temelín | foto: stalo-se.cz

Připomněl, že první blok JE Temelín byl spuštěn v roce 2000 a druhý v roce 2001. Podle slov Beneše by měl Temelín měl fungovat do roku 2060, respektive 2061, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Nicméně je v daleké budoucnosti před námi, jestli pojedou do tohoto roku, nebo o jedno, dvě desetiletí déle. Ale co se týká perspektivy, jsme si jisti, že elektrárna na to má, je v dobré kondici,” zdůraznil ředitel ČEZ.

Dodal, že se společnost intenzivně zabývá přípravami dokumentace prodloužení provozování bloků. Dokument by ČEZ měl získat v druhé polovině příštího roku.

Jak se uvádí v médiích, tisícistránkové papíry společnost musí předložit do poloviny dubna 2020, aby Státní úřad pro jadernou bezpečnost mohl do října 2020 povolení vydat, protože v říjnu příštího roku skončí platnost současného povolení k provozu.

„Je strašně důležité potvrdit státním úřadům, že elektrárna je spolehlivá. Podle nového atomového zákona je to (povolení) na dobu neurčitou, je tam řada podmínek, které musíte plnit a pokud je neplníte, vystavujete se riziku, že o povolení můžete přijít,“ uvedl v této souvislosti Beneš.

Ze své strany ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček vyjádřil stanovisko, které svědí o jeho důvěře dotyčnému systému jaderných reaktorů.

​Od 21. června v Temelíně probíhá plánované dvouměsíční odstavení druhého bloku, v jehož průběhu mění energetici 42 ze 163 palivových souborů.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v Česku. Stejně jako Dukovany byl postaven za aktivní pomoci Ruska. Palivo pro ně dodává státní podnik Rosatom. Na JE Temelín jsou v provozu dvě elektrárny, na nichž jsou instalovány reaktory VVER-1000 s celkovou kapacitou 2160 MW.

Před několika dny bylo informováno o tom, že ČEZ a. s.a ruská státní korporace Rosatom TVEL uzavřely dohodu o zavedení na jaderné elektrárně Dukovany nové modifikace ruského jaderného paliva РК-3+, která umožní zvýšit efektivitu a bezpečí práce jaderných energetických bloků.