Amerika hledá AntiTrumpa…

WASHINGTON | Donald Trump bude zřejmě kandidovat znovu na prezidenta a jako úřadující prezident zřejmě nebude mít v rámci Republikánské strany konkurenci. Jak víme, ve Spojených Státech Amerických vládne systém dvou stran, takže si voliči budou moci vybrat mezi Trumpem a někým z „Demokratické“ strany, píše Peter Vanád na slovenském portálu HlavnéSprávy.sk.

Amerika hledá AntiTrumpa

V těchto dnech se konala již druhá televizní debata deseti kandidátů z řad „Demokratů“. Trvala dvě hodiny a tématicky se pohybovala okolo vnitropolitických témat.

DJ Trump v minulých volbách zvítězil i pro svůj nezvyklee výrazný izolacionalistický přístup – a tento nyní převzali i „demokratičtí“ kandidáti. Amerika na prvním místě, evropské záležitosti a jiné události ve světě hrají v prezidentských volbách stále menší roli. – všichni kandidáti obhajovali stažení SS z mezinárodní scény.

Nejvíce času zabrala téma zdravotnictví, šlo hlavně o program „Medicare for all“. Přivadrovalce, zbraně, pracovní místa, infrastruktura a hlavně, kdo má šanci porazit DJ Trumpa (73). Zahraniční politiky se týkalo jen posledních deset minut před závěrečným slovem.

Za zmínku stojí snad pouze dvě tři jména – Bernie Sanders (77 let), Elizabeth Waren 70 let) a možná ještě Joe Biden (76 let). Vysoký věk kandidátů vzbuzuje mírnou pozornost, připomíná tak trochu tzv. Gerontokracie, která vládla sovětskému impériu v dobách jeho krize před tím, než se rozpadl.

„Amerika nemůže být světovým policistou,“uvedl Bernie Sanders. Podobně se vyjadřoval a vyjadřuje i Donald Trump – ale americké vojska jsou stále angažované po celém světě.

Vojensko-průmyslový komplex potřebuje své – i miliardy, i činnost na zdůvodnění těch miliard. Irák, Afganista, Sýrie – důležitá je hra, výsledky jakoby nikdo už ani nečekal. Jako jsou špatné výsledky v asijských zemích, podobně klesá i moc SS nad Evropou, ale v jejich politickém diskurzu to očividně nevzbuzuje poplach. Američané se už s tím smířili – jen evropští policisté jakoby to ještě nezjistili.

Kdo byl vítěz této debaty? Nejeden komentátor se vyjádřil, že jím byl jednoznačně pouze jeden – současný prezident Donald Trump.