Ekologický chiliasmus s Grétou

Blouznění a víra v příchod Spasitele není v lidských dějinách nic nového. Naopak se podobná hnutí a vyšinutí jedinci v pravidelných cyklech opakují. V křesťanství se pro ně používá pojem chiliasmus, typické je pro ně sektářský způsob života a nevyhnutelně nechvalné konce. Je jedno, jestli si říkají Svědkové Jehovovi nebo Hnutí Grálu. Podstatné je, že mají v hlavách zmatek a k Boží spáse utíkají od svých zpackaných životů.

Jan Kopal

Ničím jiným není ani nyní populární ekologické a klimatické hnutí Grety Thunbergové. Nic na tom nezmění zelený nátěr a pseudoekologické blábolení. Nepřekvapí, že uctívaná svatá Gréta přerušuje vzdělávací proces, který se v jejím případě stejně míjí účinkem, a vydává se na spanilou jízdu napříč světem, kde svá moudra šíří jako novodobé evangelium. Bůh s námi!

Divím se, že se po světě najdou davy lidí ochotně naslouchající blábolům a naivním představám šestnáctileté zmatené a zjevně postižené dívenky. Ve středověku by podobná existence skončila na hranici s diagnózou čarodějnictví. Dnes namísto toho obdrží nominaci na Nobelovu cenu míru. Jiný název, jiná terminologie, ale obsah bludů napříč staletími zůstává stále stejný.