Írán zadržel další tanker

TEHERÁN | V Perském zálivu došlo k růstu napětí poté, co Írán minulý měsíc zadržel britský ropný tanker kvůli porušování námořních pravidel. O několik týdnů předtím byl zadržen íránský tanker u Gibraltaru za to, že údajně porušil sankce proti Sýrii, které ovšem v rámci mezinárodního práva neexistují.

Kolona tankerů | foto: pxhere.com

Íránské revoluční gardy zadržely cizí ropný tanker v Perském zálivu. Ten pašoval palivo do jistých arabských zemí, informovala Press TV v neděli. Podle Revolučních gard byl tanker zadržen 31. července, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Námořní síly Íránských revolučních gard zadržely cizí ropný tanker v Perském zálivu, který pašoval palivo pro nějaké arabské země,“ informovala Press TV s odkazem na velitele gard Ramezana Zirahiho.

Podle velitele íránských gard přepravovala zadržená loď 700 000 litrů paliva. Velitel dodal, že sedm členů posádky bylo zadrženo.

Loď pašující palivo bylo dopraveno do Búšehru a palivo bylo předáno Národní společnosti pro distribuci ropných produktů Búšehru, podle íránských zákonů.

Irácké plavidlo s názvem Hita převáželo 700.000 litrů ilegální nafty

Hormuzský průliv

Ropný tanker, který v Zálivu zadržel Írán, pochází z Iráku. Informovala o tom v neděli tisková agentura DPA s odvoláním na íránské média. Irácké plavidlo s názvem Hita převáželo 700.000 litrů ilegální nafty. Palivo bylo následně zkonfiskovány.

Irák v neděli popřel, že by mu patřil tanker, který 31. července zadržen v Zálivu íránské revoluční gardy. Uvedla to agentura DPA s odvoláním irácké ministerstvo ropného průmyslu, podle kterého jde o malé plavidlo, jaké Irák nepoužívá.

„Ministerstvo nevyváží ropu na světové trhy, ale omezuje svou činnost na vývoz nezpracované ropy a dalších ropných produktů podle mezinárodně přijatých rámců, mechanismů a kontrol,“ citovala vyjádření mluvčího resortu irácká televize as-Sumaríja.

Íránská agentura IRNA předtím oznámila, že u ostrova Fars byl ve středu zadržen irácký tanker Hita tanker, který pašoval 700.000 litrů ropy do některé z arabských zemí. Náklad a všech sedm námořníků na jeho palubě bylo zadrženo.


Napětí v Perském zálivu v posledních několika měsících roste. Situace se zhoršila, když Írán dne 19. července v Hormuzském průlivu zadržel ropný tanker s vlajkou Spojeného království za údajné porušení mezinárodních námořních předpisů. Tento krok nastal dva týdny poté, co britští námořníci zabavili íránský ropný tanker Grace 1 kvůli údajnému porušení sankcí Evropské unie vůči Sýrii.

Reklama: