Mohammad Džavád Zaríf měl dostat pozvání do Bílého domu. Pozvánku odmítl, proto na něj uvalili sankce

TEHERÁN | Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zarifa v pondělí uvedl, že nedávno dostal pozvání do Bílého domu na setkání s americkým vůdcem Donaldem Jhnem Trumpem, které však odmítl. Informovala o tom agentura DPA.

Zarif s americkou sviní v zádech

„V New Yorku mi oznámili, že pokud toto pozvání nepřijmu, dostanu za to sankce … a já jsem ho odmítl,“ řekl Zaríf na tiskové konferenci v Teheránu. Své negativní stanovisko zdůvodnil tím, že pokud Spojené státy (SS) drží zbraň u hlavy Íránu, nemohou probíhat žádná jednání.

Zarífa pozval do Spojených států (SS) jménem prezidenta Trumpa podle amerických médií republikánský senátor Rand Paul v polovině července, kdy se setkali v New Yorku.

Rand Paul | repro: Sputnik

Zaríf uvedl, že rozhovory s Trumpovou administrativou by zvažoval pouze v tom případě, pokud by SS zmírnily ekonomické sankce, které znovu zavedly poté, co Washington jednostranně a po falešných obviněních odstoupil od jaderné dohody s Íránem.

Spojené státy (SS) uvalily finanční sankce na íránského šéfa diplomacie Zarífa minulou středu. Podle DPA jde o neobvyklý krok, který by mohl přerušit možnou cestu k vzájemným jednáním mezi SS a Íránem.

Írán se však podle Zarífa nevzdá snah o diplomatické řešení konfliktu. „My všichni přicházíme a odcházíme, ale diplomacie tu bude stále,“ řekl. Naznačil tím, že politická situace ve Washingtonu se může změnit, poznamenala DPA.

Na Trumpa sere pes | foto: twitter