Sputnik: Teroristé v Sýrii vystřelili tři rakety směrem na ruskou základnu Hmímím. Bylo to za podpory Spojených států?

DAMAŠEK | Teroristé v Sýrii vystřelili tři rakety směrem na ruskou základnu Hmímím, informovalo o tom Ministerstvo obrany Ruska. PVO zaznamenala odpálení asi v 13:30 hodin CET severně od letiště. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ruská letecká základna Hmímím v Sýrii

„K žádným škodám nebo zraněním v důsledku útoku na ruské letecké základně nedošlo,“ uvedlo ruské ministerstvo. Ministerstvo obrany upřesnilo, že rakety spadly na vesnici Ruysed Afif. „Čtyři místní obyvatelé byli zraněni,” uvádí se ve zpravě.

Letecká základna v Hmímímu hostí většinu ruských ozbrojených sil, které od roku 2015 operují v Sýrii. Koncem července šéf hlavního ředitelství generálního štábu, generální plukovník Sergej Fedorovič Rudskoj prohlásil, že teroristé se nadále pokoušejí organizovat útoky na základnu Hmímím. Podle něj se teroristé 17. a 21. července pokusili bombardovat ruské cíle z území deeskalační zóny Idlib. Protivzdušná obrana ruské letecké základny tyto útoky odrazila.

K útokům rovněž dochází za využití dronů. Loni ruské ministerstvo obrany obvinilo Washington z toho, že americký průzkumný letoun Poseidon 8 koordinoval útok dronů proti základně. Podle Moskvy se letoun nacházel nad Středozemním moře ve stejné době, co protiletecká obrana základny Hmeimím zasahovala proti útoku 13 dronů, které vyslali ozbrojenci. Washington obvinění popřel.

Americké letadlo bylo zaznamenáno v blízkosti ruské základny v Sýrii

P-8 Poseidon

Podle údajů monitorovacího portálu PlaneRadar provedlo americké vojenské letadlo průzkum nedaleko námořní základny v syrském přístavu Tartus, píše Sputnik.

Námořní hlídkové letadlo Spojených států (SS) P-8A Poseidon s číslem 169329 vzletělo z letecké základny Severoatlantické aliance (SA) Sigonella na Sicílii. V 11:10 CET bylo letadlo pozorováno nad východní částí Středozemního moře. Let se uskutečnil v nadmořské výšce 9,4 km letovou rychlostí 946,2 km za hodinu. V 11:15 CET bylo letadlo spatřeno nad přístavem Tartus.

Reklama: