Austrálie odmítla umístila amerických raket na svém území

CANBERRA | Austrálie v pondělí po rozhovorech s americkými ministry obrany a zahraničí odmítla rozmístění raket Spojených států (SS) na svém území, informovala agentura AFP.

Ilustrační snímek

Nový ministr války SS Mark Thomas Esper v neděli řekl, že SS budou konzultovat rozmístění nových raket v Evropě a asijsko-tichomořském regionu, čímž chtějí čelit vzestupu Číny v regionu.

Ministr války SS Mark Thomas Esper spolu s americkým ministrem zahraničí Mikem Richardem (M.Rd) Pompeo se o víkendu zúčastnili summitu Austrálie a Spojených států (SS).

Test nukleární rakety SS | foto: letectvo SS

Australská ministryně obrany Linda Reynold řekla, že návrh o rozmístění raket byl zmíněn během jejího setkání s Esperem. Americký ministr války však podle slova Mrs. Reynolds v této souvislosti o nic nepožádal a ani neočekával žádost ze strany Austrálie, uvedla na své webové stránce stanice ABC. Možnost rozmístění amerických raket odmítl i australský premiér Scot Morrison.

Austrálie by se podle AFP jakoukoli oficiální žádostí v souvislosti s rozmístěním amerických raket na svém území dostala do složité situace ve vztahu s dlouholetým americkým spojencem a hlavním obchodním partnerem Čínou. Země se snaží udržet si dobré pracovní vztahy s čínským předsedou Si Ťin-pchingem, připomíná AFP.