Salvinimu prošel zákon. Proti pašerákům migrantů do země může nasadit i armádu, aby pomohla policii

ŘÍM | alvini může otevřít šampaňské – zákon, který požadoval, prošel italským Senátem. Zákon dává větší pravomoce italské policii a armádě, a to při zastavování a zadržování lodí zachraňujících nelegální migranty ve Středozemním moři, píše agentura Bloomberg.

Viktor Mihály Orbán a Matteo Salvini | repro: France 24

Podle této agentury Salvini kvůli zákonu i vyhrožoval předčasnými volbami. „Nejsme ve vládě proto, abychom marnili čas,“ říká ministr vnitra, kterého cituje web ParlamentniListy.cz.

Jak píše agentura Bloomberg, Matteo Salvini znovu slavil vítězství. Horní komorou italského parlamentu prošel zákon, který Salvini vyžadoval údajně už od svého drtivého vítězství v květnových volbách do europarlamentu. Agentura dále informuje, že zákon prošel 160 hlasy (momentálně je v Senátu Itálie 315 volených senátorů a 6 doživotních), ale ukázaly se prý rozpory mezi vládní Ligou a hnutím Pěti hvězd, které má v současnosti v průzkumech údajně polovinu toho, co Liga.

Matteo Salvini ve statusu na Facebooku zákon popsal jako „více pravomocí pro státní složky, více kontrol na hranicích, více lidí na zatýkání mafiánů“. A poděkoval Italům a Panence Marii.

Jak píše Bloomberg, zákon dává větší pravomoce italské policii a armádě, a to při zastavování a zadržování lodí zachraňujících nelegální migranty ve Středozemním moři.

Salvini stupňoval výhrůžky, že z koalice odejde a vyvolá nové volby, pokud se jeho koaliční partneři nebudou podílet na plnění programových priorit Ligy. „Nejsme ve vládě proto, abychom marnili čas,“ vyjádřil se vicepremiér.

Levicoví teroristé importují do Evropy negerský dobytek | repro: WFAE

novelizace zákona je reakcí na oznámení neziskovky Mediterranea Saving Humans, že na vodu spustí další loď, po zabavení té poslední.

Dle italského deníku Il Giornale Salvini zadal těm, kdo na zpřísnění zákona pracovali, zadání: „Připravte jakékoliv užitečné opatření, aby se předešlo opakování toho, co se stalo v posledních týdnech.“

Čímž narážel na události okolo německé kapitánky, která narazila do lodi italské pobřežní stráže, aby mohla zakotvit s migranty. Kapitánka záchranné lodi Sea-Watch 3 Carol Racket se ovšem domnívá, že její rozhodnutí přistát na ostrově Lampedusa ve chvíli, kdy měla 40 migrantů na palubě, bylo správné. Podle svých slov se bála o život lidí na palubě. Měla být na místě zastřelena?