Íránský stálý zástupce se obrátil na generálního tajemníka OSN kvůli sankcím proti Zarífovi

NEW YORK | Íránský stálý zástupce při OSN Madžíd Tacht Ravančí poslal dopis generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi, ve kterém ho požádal o přijetí opatření v souvislosti se sankcemi Spojených států (SS) proti íránskému ministru zahraničí Mohammadu Džavádu Zarífovi.

Sídlo OSN v New Yorku

„Vzhledem k omezením, která byla uvalena na činnost ministra Zarífa během jeho nedávné návštěvy v New Yorku,“ pojmenoval íránský stálý zástupce nezákonné činy Spojených států (SS) hrubým porušením čl. 105 odst. 2 Charty OSN, který se týká výsad a imunity zástupce členského státu.

V dopise je uvedeno: „Mezinárodní společenství musí odsoudit nezákonné chování Spojených států.“ To vše ve jménu dodržování principů mnohostranného přístupu.

„OSN, její členské státy a její orgány musí pevně hájit zavedené principy mezinárodního práva. Írán očekává, že vaše Excelence bude hrát aktivní roli v udržování integrity OSN v souladu s vaší povinností odolávat současnému nebezpečnému trendu,“ uvádí se v dokumentu.

Dříve vnesly Spojené státy na seznam sankcí íránského ministra zahraničních věci Mohammada Džaváda Zarífa. Ten oznámil, že se tak stalo, když odmítl nabídku na setkání s vůdcem SS Donaldem Johnem Trumpem. Írán se jednání na diplomatické úrovni se Spojenými státy (SS) nebrání, ale podmiňuje je zrušením veškerých nelegálních sankcí, které na Írán SS uvalily v rozporu s mezinárodním právem.

V červenci Spojené státy (SS) výrazně omezily Zarífovu svobodu pohybu v New Yorku. Mohl se pohybovat pouze mezi budovami OSN, zastupitelským úřadem Íránu při této organizaci, rezidencí íránského vyslance při OSN a mezinárodním letištěm Johna F. Kennedyho.