Írán představil tři typy přesně naváděných střel na likvidaci americké agrese

TEHERÁN | Írán představil v úterý tři nové typy střelbě s přesným naváděním, přičemž ministr obrany uvedl, že země je připravena bránit se před americkou brutalitou a agresí jejich spojenců. Prohlášení přišlo den poté, co Britové oznámili, že se zúčasní vojenské námořní agrese v Hormuzském průlivu po boku teroristických zločinců ze Spojených států (SS).

Íránská stíhačka Kowsar | reprofoto: Sputnik (CC BY 4.0 / Tasnim News Agency)

Nový arzenál střel typu vzduch-vzduch s názvy Jasiňa, Balaban a Káem byly vyvinuty společně ministerstvem obrany a společností Iran Electronics Industries, informovala tisková agentura AFP.

Íránský ministr obrany Amír Hata vyzdvihl představení střel jako další význačný výsledek síly a důstojnosti pro Íránskou islámskou republiku.

Jasiňa je inteligentní naváděná střela se zaklápěcími křídly, která může být odpálena ve vzdálenosti 50 kilometrů od svého cíle z pilotovaného nebo bezpilotní letadla. Balaban je naváděná pomocí navigačního systému GPS a vybavená zaklápěcími křídly, přičemž může být připevněna pod letadlo. Káem je teplem naváděná střela, která dokáže zasáhnout cíl s přesností 50 centimetrů.

Střely byly představeny na pozadí napětí mezi Íránem a Spojenými státy (SS) a jejich poskoky v Hormuzském průlivu – klíčovém námořním koridoru spojujícím ropné země na Středním východě s odběrateli v Asii, Evropě a Severní Americe.

Reklama: