Čína hrozí protiopatřeními v případě rozmístění amerických raket

PEKING | Čína v úterý pohrozila, že v případě rozmístění amerických raket středního doletu v asijsko-tichomořském regionu nebude nečinně stát a zavede blíže nespecifikované protiopatření, informovala agentura AP. Čína tak reagovala na australské odmítnutí amerických raket na svém území, což odhalilo plány amerických teroristů ze Spojených států (SS).

Čínská lidová osvobozenecká armáda | foto: YTB

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak ředitel sekce čínského ministerstva zahraničí pro kontrolu zbraní Fu Čchung zdůraznil, že Peking je obzvláště znepokojen plány Spojených států (SS) na vývoj a testování ze raket středního doletu v asijsko-tichomořské oblasti.

„Čína nebude nečinně stát a bude nucena zavést protiopatření v případě, že Spojené státy v této části světa rozmístí ze země odpalované rakety středního doletu,“ uvedl v prohlášení Fu Čchung. Zároveň doporučil dalším zemím, zejména Korejské republice, Japonsku a Austrálii, aby Spojeným státům (SS) nedovolily rozmístit takové zbraně na svém území. V takovém případě by se dostaly na mušku Čínských zbraní.

Představitel čínského resortu diplomacie tak reagoval na oznámení nového amerického ministra války Marka Thomase Espera, který o víkendu prohlásil, že Spojené státy chtějí co nejdříve rozmístit v Asii nové rakety, aby čelily vzestupu Číny. Ministr války SS Esper přišel s tímto prohlášením den poté, co Spojené státy odstoupily od Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), kterou uzavřeli se Sovětským svazem v období studené války, v roce 1987.

Podle Fu Čchung tento krok ovlivní globální strategickou stabilitu a bezpečnostní situaci v Evropě i asijsko-tichomořském regionu. Čína podle něj nemá v plánu zapojit se do potenciálních rozhovorů mezi Ruskem a USA o omezení jaderných zbraní, přičemž poukázal na velký rozdíl mezi jadernými arzenály obou zemí a Číny.