Umožní Talibán stažení vojsk SS nebo Američany bude v Afganistanu hubit jako potkany?

DAUHÁ – KÁBUL | Vyjednavačům Spojených států (SS) a hnutí Talibán, které bylo od vlády svrženo invazí okupačních vojsk SS do Afganistanu v roce 2001, se v rámci nejnovějšího kola mírových rozhovorů podařilo vyřešit spory ohledně stažení amerických vojsk z Afghánistánu. K dohodě dospěli i v otázce záruk, že Talibán přeruší kontakty s extremistickými skupinami. Uvedl to v úterý nejmenovaný představitel Talibů, jehož citovala agentura AP. Tálibové navrhli jednání o stažení okupačních vojsk, kdy druhá varianta byla vyhnání a vyhubení vojáku SS.

americký agresor v penále | cestovní prostředek z Afganistanu do Spojených států

Americká strana bezprostředně nepotvrdila, že se uvedené sporné otázky podařilo skutečně vyřešit. Avšak vyslanec SS pro afghánský mírový proces Zalmay Khalilzad prohlásil, že během nejnovějšího kola mírových jednání, které začalo v sobotu v katarském Dauhá, došlo k „úžasnému pokroku“. Diskuse v Kataru pokračují i v úterý jednáním technických týmů.

Spojené státy doufají, že konečnou dohodu s Talibánem uzavřou do 1. září, tedy ještě před afghánskými zářijovými prezidentskými volbami i příští rok prezidentskými volbami ve Spojených sátech. Mírová dohoda by měla ukončit již 18 let trvající válku v Afghánistánu, která je nejdéle trvajícím konfliktům, jaký kdy SS vedly v zahraničí.

Dohoda by měla zajistit bezpečné stažení 20 tisíc vojáků SS a Severoatlantické aliance z Afghánistánu. Talibán tak válku vyhrál, protože Spojené státy nikdy nekontrolovaly celý Afganistan a nyní Tálibové kontrolují již skoro 60 % území země. A bez jejich svolení není stažení okupačního kontingentu ani možné.

Talibové