Červnové výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu

PRAHA | Průmyslová produkce se v červnu meziročně snížila o 3,8 %, ve srovnání s květnem byla nižší o 2,8 %. „Průmysl v červnu klesl meziročně i meziměsíčně. K snížení celkové produkce přispěly nejvíce výroba automobilů, kovovýroba a energetika. Výsledky průmyslu byly ovlivněné vysokou srovnávací základnou v minulém roce. Snížila se také hodnota nových zakázek a to o necelých 10 procent,“ uvedla Iveta Danišová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Stavební produkce vzrostla v červnu meziročně o 2,4 %, ve srovnání s květnem o 1,1 %. Meziročně bylo zahájeno o 8,3 % bytů více, dokončených bytů o 29,0 %.

„V červnu se stavebnictví celkem dařilo. Vzrostla celková produkce, orientační hodnota stavebních povolení i počty zahájených a dokončených bytů. Naopak objem nových zakázek za druhé čtvrtletí meziročně pokles a to především vlivem vysoké srovnávací základny. Hodnota nových zakázek byla v loňském druhém čtvrtletí nejvyšší za posledních 10 let,“ komentuje aktuální výsledky Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Vývoz v červnu klesl meziročně o 4,2 %, dovoz o 6,1 %. Obchodní bilance zahraničního obchodu se zvýšila o 5,0 mld. Kč na 18,4 mld.

„Přebytek obchodní bilance se státy EU vzrostl v červnu na více než 62 miliard korun, se státy mimo Evropskou unii se schodek prohloubil a překročil hodnotu 42 miliard. Celková obchodní bilance České republiky tak skončila přebytkem přes 18 miliard korun. Červnové bilance jsou kladné nepřetržitě od roku 2005, s jednou výjimkou v červnu 2010. Od roku 2012 jsou přebytky navíc dvouciferné,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.