V DLR byl určen předběžný okruh osob podezřelých z vraždy Andreje Stěnina

DONĚCK | Generální prokuratura Doněcké lidové republiky identifikovala předběžný okruh osob podezřelých z vraždy fotoreportéra RIA Novosti Andreje Stěnina v srpnu 2014, sdělil Sputniku mluvčí tohoto rezortu Vladislav Sedněv. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Andrej Stěnin

„V zájmu vyšetřování jsou jejich jména a informace o nich utajovány. Nazvat viníky bude možné teprve po ukončení řízení… Předběžná kvalifikace zločinu – úmyslná vražda. Bude-li to kvalifikováno jako teroristický čin nebo porušení pravidel a zvyků vedení války, ukáže vyšetřování,“ řekl agenturní zdroj. Včera jsme si připomněli páté výročí smrti Andreje Stěnina.

Fotoreportér agentury RIA Novosti, kterému bylo v té době pouhých 33 let, zahynul blízko města Sněžnoje na Donbasu, když se dostal pod palbu ukrajinských vojáků. Novinář měl redakční úkol a jel autem Renault Logan jako součást kolony uprchlíků po silnici Sněžnoje-Dmitrovka.

Podle verze Vyšetřovacího výboru severozápadně od Dmitrovky zahájili ukrajinští vojáci 79. aeromobilní brigády z BMP-2 a tanku ostrou palbu na kolonu.

Po ostřelování si útočníci prohlédli auta a pak je úmyslně spálili, aby zničili stopy po hromadné vraždě civilních občanů.

Mezi oběťmi byli pracovníci masmédií Sergej Korenčenkov a Andrej Vjačalo a také Arťom Averjanov a Andrej Choružij, příslušníci domobrany samostatně vyhlášených lidových republik Doněcké a Luhanské.

Za statečnost a odvahu projevené při plnění profesionální povinnosti byl Stěnin výnosem prezidenta RF vyznamenán in memoriam Řádem odvahy.