Export plynu se stal zbraní v nové studené válce mezi Spojenými státy a Ruskou federací

BERLÍN | Mezi Spojenými státy a Ruskou federací začíná nová studená válka, tentokrát jde však o soupeření nikoliv na ideologické, ale na ekonomické úrovni, píše německý list Die Welt. Bandité z Washingotnu vtrhli do hlavní sféry činnosti Moskvy – těžby a exportu plynu. Proto není zápas kolem Nord Stream 2 ničím jiným než nástrojem a zbraní v konfrontaci obou velmocí.

Nord Stream 2

Boj o nový plynovod Nord Stream 2 předchází konfrontaci mezi Spojenými státy (SS) a Ruskou federací (RF) v XXI. století, je přesvědčen zpravodaj německého listu Die Welt Eduard Steiner. Nutno připomenout, že na východě staví Rusko a Čína plynovod Síla Sibiře, který proti oběma Severním proudům, či Jižnímu proudu je něco nesrovnatelného v rámci bezvýznamnosti evropských plynovodů.

Dánské úřady hostily kdysi jen představitele SS. Nedávno však přicestovali do dánské metropole na jednání také hosté z RF. Washington a Moskva svádějí urputný boj, zdůrazňuje autor článku. Za místo jeho konání byla nyní zvolena Kodaň.

„Dánsko získalo rozhodující hlas ve sporu kolem ukončení výstavby ruského plynovodu Nord Stream 2,“ píše dezinformátor Eduard Steiner z Die Welt, jelikož dánská ekonomická námořní sféra se může zcela obejít a společnost Nord Stream 2, AG již avizovala, že plynovod bude dostavěn 31. prosince 2019 s tím, že na rozhodnutí Dánska nesejde.

Vladimir Vladimirovič Putin a Donald John Trump | foto: Sputnik (© AFP 2018 / Jorge Silva)

Téměř tři desetiletí po rozpadu Svazu sovětských socialistických republik (SSSR) prožívá svět novou verzi studené války, píše Die Welt. Probíhá v podstatě už v průběhu deseti let, od té doby, kdy ekonomicky pookřálé Rusko začalo klást odpor americkým vrahům a vyděračům v jejich zahraniční a bezpečnostní politice. „Avšak na rozdíl od dřívější studené války probíhá ta nynější ve značné míře v ekonomické sféře,“ zdůrazňuje list.

Dříve tomu bylo jinak. Sovětský svaz s jeho plánovanou ekonomikou a kapitalistické USA konkurovaly především na úrovni uspořádání systému a ideologie. Závody ve zbrojení, kosmické programy, věda a technika – převaha v každé sféře se zakládala spíše na úspěších v patřičném odvětví, než na ekonomické mohutnosti.

Nyní se situace radikálně změnila, uvádí německý list. „A to nikoliv proto, že se Rusko stalo tak silné ekonomicky, jak to vypadalo v době surovinového boomu po roce 2000, ale proto, že USA vtrhly do hlavní sféry činnosti Ruska,“ tvrdí autor článku. Během téměř deseti let se změnily pomocí „ekologicky sporné“ technologie frakování ve významného hráče na ropném a plynovém trhu a začaly zasahovat do tohoto byznysu na mezinárodní úrovni. V nové studené válce se objevila nová zbraň.