Úspěch Ivana Langera! Datových schránek už je jeden milion

ČESKÉ BUDĚJOVICE | Jubilejní miliontá datová schránka byla zřízena 5. srpna 2019 ve 14:31. Stalo se tak po 10 letech a 1 měsíci od spuštění systému ISDS, informuje Česká pošta. Datové schránky byly zavedeny v době, kdy ministrem vnitra byl jejich „otec“ Ivan Langer, který byl za ně opozicí kritizován. Dnes se ukázalo jejich prosazení za prorocké. Česká republika jako vůbec první na světě zavedla formát datových schránek a svět se u nás učí.

Logo systému datových schránek | zdroj: Česká pošta, s. p.

Informační systém datových schránek funguje od 1. července 2009 a od té doby přináší stále rostoucímu počtu uživatelů bezpečnou, rychlou a pohodlnou komunikaci, ušetřené peníze a čas.

Zřízení datové schránky je zdarma. Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT. Pokud jde o datovou schránku zřízenou ze zákona, o její založení se žádat nemusí, je založena automaticky.

Ministerstvo vnitra jako správce a Česká pošta jako provozovatel neustále zlepšují Informační systém datových schránek. Ročně jsou realizovány desítky úprav ISDS.

Jednou z novinek je rozšíření možností přihlašování do datové schránky. Nasazení aplikace Mobilní klíč proběhlo v červnu 2019. Aplikace je určena pro mobilní zařízení (Android, iOS; telefony i tablety) pro bezpečné (vícefaktorové) a jednoduché (bez zadávání složitého jména/hesla) přihlášení do ISDS. O Mobilní klíč je mezi uživateli zájem, v současné době tento způsob přihlašování do datové schránky využívá již 32 tisíc uživatelů datových schránek.

Ivan Langer

Datové schránky v číslech (k 4. 8. 2019): Uživatelé odeslali celkem již 676 milionů datových zpráv, denně odešlou více cca 400 tisíc zpráv, měsíčně přes 8 milionů, celkem již bylo zřízeno 1 mil. datových schránek orgánů veřejné moci, právnických osob, fyzických osob a podnikajících fyzických osob, aktuální počet aktivních schránek je 864 tis., aktuální počet uživatelů je 1,4 mil.

Reklama: