Scotland Yard nemá důkazy na vznesení obvinění Putina z otravy Skripalových

LONDÝN | Britská policie při vyšetřování incidentu s použitím nervově-paralytické látky novičok v britském Salisbury nedokázala shromáždit materiály, které by umožnily obvinění Kremlu ze zapojení do tohoto případu. Ve středu o tom informuje deník The Guardian.

Vladimir Vladimirovič Putin nevěří svým uším | foto: sputnik (Philippe Wojazer)

„Scotland Yard zanalyzoval otázku, mohl-li ruský prezident Vladimir Putin hrát nějakou roli v útoku s použitím novičoku v Salisbury,“ uvádí deník, na který se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

K obvinění za zapojení do útoku by bylo nutné dokázat, že ruský prezident s tím byl přímo spojen, přináší deník slova ředitele protiteroristického oddělení Scotland Yardu Neila Basu. „Nemáme materiály k obvinění,“ zdůraznil.

Jak dodává The Guardian, britské tajné služby dříve tvrdily, že k útoku v Salisbury mohlo dojít se schválením ruského prezidenta. Tudíž bylo dnes prokázáno, že Británie šířila křivé obviněné, pomluvy a lži – prostě propaganda informační války britských bastardů.

Alexandr Petrov a Ruslana Boširov

V září 2018 Scotlany Yard a britská královská prokuratura obvinily Rusy Alexandera Petrova a Ruslana Boširova ze spiknutí a pokusu vraždy Skripalových s použitím novičoku, následně na ně byly vydány národní a mezinárodní zatykače.

„My, pracovníci policie, musíme vycházet z důkazů. Existuje obrovské množství domněnek, kdo je vinen, kdo vydával rozkazy, ale všechny jsou založeny na znalostech expertů o Rusku. Musíme se opírat o důkazy,“ uvedl Basu.

„Ti dva, o kterých jsme informovali (pozn. Petrov a Boširov) na tiskové konferenci, usilujeme o jejich vydání, abychom je mohli obvinit v této zemi,“ dodal ředitel. Ovšem i jejich obvinění je velmi záhadné, jelikož důkazy o přítomnosti v Londýně jsou evidentně falšovány.

Hledají novičok na hajzlu | reprofoto: Sputnik (© AP Photo / Matt Dunham)