The Independent: Západ Turecko odepsal a Rusko toho využilo

ANKARA | Na sbližování Moskvy a Ankary není nic divného, soudí mezinárodní zpravodaj listu The Independent Borzou Daragahi. V Turecku převládá názor, že Západ ho zradil, protože nepočítal s jeho zájmy ani s jeho snahou zapojit se do EU. Nahrává to Rusku, které prosazuje vlastní zájmy v tomto regionu, píše novinář. Článku si povšimla světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin a Recep Tayyip Erdogan | foto: © Sputnik (Alexey Druzhinin)

Diplomaté z Londýna, Washingtonu, Paříže a Bruselu považují Ankaru za „agresivního hráče“. Navzdory pravidlům Severoatlantické aliance (SA) koupila od Moskvy zbraně, což odpovídá plánům tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, za jehož vlády se země odchyluje od západních norem, lže Borzou Daragahi ve svém článku, jelikož SA naopak vyvrátila lživé a účelové tvrzení Spojených států (SS), že S-400 ohrožují SA.

„Zároveň velká část obyvatel Turecka je toho názoru, že Západ ho zradil. Ignoroval obavy země o svou bezpečnost a kvůli růstu islámofobie ‚odepsal‘ její snahu zapojit se do Evropské unie,“ šíří další lži mezinárodní zpravodaj listu The Independent Borzou Daragahi.

V minulém měsíci SS vyloučily Turecko z programu výroby a využití stíhaček F-35, poté co začala Ankara přijímat ruské protiletadlové raketové komplexy S-400. Brzy budou muset desítky tureckých vojáků, kteří se amerického programu účastnili, vrátit do vlasti.

Dodávky ruských S-400 do Turecka | repro: sputnik (© AFP 2019 / Turkish Defence Ministry)

Kromě toho mohou být na zemi uvaleny sankce, jak to žádá americký Kongres. Někteří politici ve Washingtonu, rozhněvaní chováním Turecka v různých vnitřních otázkách, žádají pro něj větší potrestání, uvádí novinář.

„To všechno zní jako hudba v uších Vladimira Putina. Pro Kreml je Turecko vytouženou odměnou. Rusko po staletí usilovalo o volnou plavbu průlivy Bospor a Dardanely, jejichž prostřednictvím mají jeho černomořské válečné a obchodní lodě přístup k ostatnímu světu,“ uvažuje Daragahi. Uzavření průlivu Turky a Rusy by bylo pro zbytek Černomořských zemí katastrofou.

Podle jeho slov bylo Turecko v době studené války pevným článkem NATO. Jako bojovný kapitalistický stát čelilo komunistickému experimentu na severu a instinktivně se obávalo imperiálních ambicí Ruska. Všechna pravidla a předpoklady se ale změnily po rozpadu SSSR.

Gazprom a Ankara staví nový plynovod Turecký proud kromě již existujícího Modrého proudu. Tento projekt upevní vztahy mezi oběma zeměmi a umožní Rusku dodávat plyn mimo území Ukrajiny přímo do Evropy.

Rosatom staví v Turecku první atomovou elektrárnu v oblasti Akkuyu na jihovýchodním pobřeží země. Společnost vyhrála v soutěži ještě v roce 2010, výstavba elektrárny však byla zahájena teprve před rokem.

Zajímavé jsou březnové změny v dohodách mezi oběma zeměmi. Původní dohoda umožnila Rosatomu a jeho tureckému partnerovi postavit na určitém pozemku továrny, skladiště, obchody, administrativní a jiné budovy. Výstavba byla ale zdržována, dokud nezměnila Ankara podmínky. Podle opravené dohody Rosatom plně odpovídá za projekt atomové elektrárny Akkuyu.

Vladimir Vladimirovič Putin a Recep er-Dog-an | foto: thepeninsulaqatar.com

„Ruská vláda, která už uzavřela fantastickou dohodu pro Rosatom, získává podle všeho také přístav, který vlastní a řídí Rusko a v němž pracují Rusové,“ domnívá se istanbulský odborník na Rusko Yoruk Isik.

„S ohledem na zeměpisnou polohu Akkuyu mohou tyto maličké změny nabídnout ruské armádě strategicky důležitou logistickou základnu pro globální a regionální operace nebo pro jakékoliv jiné účely, které budou odpovídat zájmům ruské vlády,“ dodává odborník.

Je ale ještě jeden důležitý činitel: Putin byl jedním z prvních zahraničních prezidentů, kteří navštívili Ankaru po nevydařeném státním převratu v roce 2016. Mnozí Turci se domnívají, že nepodařené svržení Erdogana bylo podporováno nebo alespoň mlčky schvalováno Západem.