Tomio Okamura obvinil Spojené státy ze zvýšení nebezpečí války v Evropě

PRAHA | Ve středu 7. srpna Tomio Okamura na svém Facebooku uveřejnil post, ve kterém okomentoval odstoupení Ameriky od zákazu raket krátkého a středního doletu. Podle Okamury kvůli tomu vzroste nebezpečí války v Evropě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Tomio Okamura a D. J. Trump

Na svém facebookovém účtu Okamura oznámil, že 2. srpna skončila výpovědní lhůta smlouvy o zákazu raket krátkého a středního doletu mezi Amerikou a Ruskem, která zakazovala rakety s doletem větším než 500 kilometrů a menším než 5000 kilometrů rozmístěných na zemi – s dosahem, který umožňuje efektivní vedení úderů v případě konfliktu v Evropě. Tato smlouva byla ukončena na základě výpovědi USA. Jako výsledek tohoto rozhodnutí se tyto rakety mohou zase objevit v Evropě, což podstatně zvýší nebezpečí války.

„Hnutí SPD odmítá umístění stálých vojenských základen cizích armád na území České republiky. Pokud by u nás došlo k rozmístění těchto raket, staneme se cílem odvetných úderů Ruska. Česká republika musí vést zahraniční politiku, jejímž cílem musí být zachování míru v Evropě,“ upozornil Okamura.

Putin o raketách krátkého a středního doletu

Donalde jste zaostalí – Směje se Vladimir Vladimirovič Putin

V pondělí 5. srpna ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že v případě, že budou získány spolehlivé informace o tom, že Spojené státy dokončily vývoj a výrobu odpovídajících systémů, bude Rusko nuceno zahájit plnohodnotnou výrobu podobných raket.

Abychom se vyhnuli chaosu, je nutné zvážit všechny možné důsledky a zahájit dialog bez dvojsmyslnosti, dodali v Kremlu.

Sergej Rjabkov, náměstek ruského ministra zahraničí, dříve prohlásil, že Rusko nezmění svoji vojenskou doktrínu po rozpadu INF.

„Nevidím příčiny pro revizi naší vojenské doktríny. Je to dokument, který má základní povahu koncepčně zaměřenou do budoucna, jeho formulace jsou důkladně zváženy, nemohou být pořád opravovány v závislosti na těch nebo jiných okolnostech,“ prohlásil.

„Každý dokument samozřejmě potřebuje po čase jistou úpravu, jistá upřesnění, ale v souvislosti s konkrétní situací s INF tyto důvody nevidím,“ dodal diplomat.