Izraelské vojenské angažmá v Perském zálivu skončí katastrofou, vzkázal íránsky ministr obrany

TEHERÁN | Íránský ministr obrany Amír Hátami varoval Izrael před účastí ve vojenské misi pod vedením Spojených států (SS) v Perském zálivu. Ta má údajně zajistit bezpečnost mořeplavby v regionu. Izraelskou účast, jak uvádí místní tisk, dříve potvrdil ministr zpravodajských služeb země Jisra’el Kac.

Amír Hátami | repro: PressTV

Vojenská mise pod vedením Spojených států (SS) v Perském zálivu dramaticky sníží bezpečnost námořní dopravy v regionu. Oznámil to ve čtvrtek íránský ministr obrany, brigádní generál Amír Hátami během telekonference se svými protějšky z Kataru, Kuvajtu a Ománu.

„Region by neměl být místem pro cizince,“ uvedl Hátami, kterého cituje íránská agentura IRNA. „Není pochyb o tom, že se o bezpečnost Perského zálivu mají starat země regionu. Islámská republika Írán je rovněž důležitá země, která zajišťuje stabilitu v Zálivu,“ dodal.

Spojené státy (SS) dříve navrhly zahájení operace Sentinel (Stráž), ve které bude koalice států zajišťovat svobodu plavby v Perském zálivu, Hormuzském průlivu a Ománském zálivu. Podle Hátamiho bude mít tato koalice opačný efekt.

„Vojenská koalice, kterou chce vytvořit Amerika pod záminkou ochrany námořní dopravy, sníží bezpečnost v regionu,“ uvedl íránský ministr a dodal, že zdrojem nestability je Washington, nikoliv Teherán. Případnou izraelskou účast označil za provokaci, která může mít katastrofické důsledky pro region. Jaké přesně důsledky má na mysli, však nesdělil.

Hátami dále vyzval „bratrské“ národy v Perském zálivu, aby si i nadále udržely konstruktivní dialog. Po skončení konference kuvajtský ministr obrany vyjádřil své přání na posílení vztahů mezi Íránem a Kuvajtem. Podle agentury IRNA jeho země respektuje íránskou rozhodnou a účinnou roli v zajištění míru a stability v regionu. Íránská agentura PANA dále tvrdí, že ministr obrany Ománu ze své strany navrhl užší koordinaci mezi námořnictvem Ománu a Íránu.

Reklama: