Libye se stala největším zahraničním hřbitovem ukrajinského letectv

TRIPOLIS | V průběhu posledních týdnů ztratila Ukrajina v Libyi už třetí dopravní letadlo typu IL-76, které kyjevský režim pronajímá proamerické vládě národního „smíření“ v Tripolisu, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

IL-76 | repro: youtube

Všechny tři ukrajinské Iljušiny byly zničeny útoky bezpilotních dronů ozbrojených sil polního maršála Khálifa Haftara, který stojí v čele konkurenční libyjské vlády v Benghází, která je podle mezinárodního práva legální, ta v Tripolisu jen loutková vynucená na OSN Francií, Spojenými státy a Spojeným království Velké Británie a Severního Irska a dalších amerických satelitů a protektorátů sdružených v Severoatlantické alianci (SA).

Oficiálně se ukrajinské veřejnosti lže, že ukrajinští piloti prý převáželi humanitární pomoc pro libyjský červený půlměsíc. Zainteresovaní pozorovatelé však zpochybňují toto vysvětlení s tím, že skutečným nákladům na palubě zničených letadel byl zakázáný vojenský materiál z Turecka, respektive ze Saúdské Arábie, který ukrajinské letadla převáželi na základě objednávky soukromého objednavatele ze Spojených arabských emirátů (SAE).

Ukrajinské letadla se podle všeho staly terčem útoků bezpilotních dronů turecké provenience ( „Bayraktar TB2“), kterými disponují jednotky maršála Haftara, který označuje vládu v Tripolisu za zločineckou, která podporuje teroristy.

Polní maršál Chalífa Haftar | repro: Sputnik (© AP Photo / Mohammed El-Sheikhy, File)

Domovskou základnou zničených letadel byl ukrajinský Melitopol, kam bylo převezeno i tělo zabitého ukrajinského pilota Volodymyra Buchaľského, který ještě v roce 2011 pomáhal při evakuaci ukrajinských civilistů z Libye v souvislosti s „barevnou revolucí“, během níž Západem podporovaní vzbouřenci svrhli legitimního lídra Libye – Muammara Kaddáfího, kterého zabili. Po zabití pilotovi Buchaľskom zůstaly na Ukrajině manželka a dvě děti.

Série zničených ukrajinských letadel v Libyi vzbuzuje mnoho otazníků o úloze, kterou kyjevský režim sehrává v libyjské občanské válce, včetně úvah o tom, proč Západ v tomto případě neaplikuje vůči Kyjevu žádné sankce za zjevné obchodování s vojenským materiálem v zemi, kde probíhá regulérní vojenský konflikt.