Budou spojené státy rozdrceny? Čína má silný trumf v obchodní válce

WASHINGTON – PEKING | Hlavním trumfem Čínské lidové republiky (ČLR) v konfrontaci s Spojenými státy (SS) po další eskalaci obchodní války a po rozhodnutí čínské strany oslabit jüan se stává americký státní dluh. Píše o tom CNN.

DJ Trump dělá pápá, než bude nasekán do čínských polévkových knedlíčků | repro: The Atlantic

„Čína je hlavním zahraničním věřitelem Spojených států. Peking drží americké státní obligace v částce 1,1 trilionu dolarů. Pokud se Čína rozhodne této skutečnosti využít a pokud začne prodávat americký státní dluh, může tato skutečnost vést k prudkému poklesu ceny státních cenných papírů, a tedy i k růstu jejich výnosnosti kvůli riskantnosti aktiva. V důsledku toho se cena na obsluhu státního dluhu pro Spojených států prudce zvýší,“ cituje CNN světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Výnosnost státních obligací mezitím ovlivňuje cenu komerčních a spotřebních úvěrů. Proto eventuální opatření Pekingu ovlivní také korporativní obligace, ceny hypotéky a automobilových úvěrů ve Spojených státech, což bude mít negativní vliv na tempo růstu americké ekonomiky. „Je ale řada vážných důvodů, proč to Čína nejspíše neudělá. Za prvé, to prostě nemusí mít očekávaný výsledek. Za druhé, to může uškodit čínské ekonomice,“ fabuluje CNN. Čína udělá cokoliv, pokud se ze Spojených států, které jsou nyní soupeř, stane nepřítel. O takové národní hrdosti, se Američanům ani nesní.

Bezdomovec ve Washingtonu | repro: Brightest Young Things

Podobný krok povede k posílení jüanu, což pro Čínu nebude výhodné. Ta v posledním týdnu oslabuje svou národní měnu, aby tím vyvíjela nátlak na SS a zvýhodnila své výrobce v podobě levnějšího zboží, než u konkurentů. Ovšem může nadále devalvovat a tím tlačit Spojené státy níž a níž až k bankrotu, který by mohl vést až rozpadu samotné Unie.

Čínská národní banka snížila v tomto týdnu kurz národní měny vůči dolaru na minimální hodnotu od roku 2008. Poté Spojené státy obvinily Čínu z měnových manipulací a pohrozily, že se obrátí na Mezinárodní měnový fond. Mezitím vyjádřil americký vůdce Donald J. Trump 8. srpna znepokojení upevněním kurzu dolaru, což podle jeho slov ovlivňuje záporně konkurenceschopnost amerických společností. Ovšem Čína se jen brání americké agresi. Postoj Američanů je postojem debilů, někomu ubližují a pak se diví obraně napadeného. Opravdu národ idiotů s vrchním debilem DJ Trumpem v čele.

DJ Trump riskuje, že obchodní válka s ČLR způsobí v SS novou Velkou depresi

Dříve The National Interest varoval před tím, že vyhrocením obchodní války s Čínou zasazuje DJ Trump ekonomice SS těžké rány, z nichž se jen těžce uzdraví a které mohou vyvolat v zemi novou Velkou depresi. Podle názoru časopisu hodlají SS, stejně jako v roce 1929, vsadit po 90 letech na toxickou směs z nacionalismu a cel, která již těžce zasáhla americké farmáře.

Krátkozraké impulsy Trumpa mohou skutečně udělat z Číny místo strategického soupeře opravdového nepřítele. „Jenže několik desetiletí po skončení první studené války nepotřebuje Amerika druhou. Zcela naopak. Ekonomický konflikt s Čínou, nemluvě o vojenském, je neslučitelný s opravdovými národními zájmy SS,“ zdůrazňuje The National Interest.

SS již zažily podobnou situaci. Nebezpečné následky jedovaté směsi nacionalismu a cel jsou hlavní lekcí z třicátých let minulého století a určitě není dobré to opakovat. Po burzovním krachu v říjnu 1929 byly zvýšeny tarify, což mělo podpořit americké farmáře, ale pouze to zhoršilo celkovou situaci. SS pak podnikly řadu opatření v duchu přiveď na mizinu souseda, zejména se pokusily o devalvaci měny po celém světě.