Se sankcemi Spojených států si vytřeli… Čína ve Venezuele rozšiřuje ropné rafinerie

CARACAS | Venezuela a Čína na pozadí zpřísnění amerických sankcí uvedly do provozu zařízení, které umožňuje zvýšit výrobu ropy ve Venezuele díky jejímu smíchání s lehčími druhy. Akce byla vysílána na Twitteru prezidenta Nicoláse Madura.

Maduro se směje rozzuřenému pošukovi Trumpovi

Jde o společný podnik PDVSA a čínské CNPC pod názvem Sinovensa, který se nachází v pásmu Orinoka v jižní části Venezuely. Vyrábí ropu značky Merey, která se vyváží do zahraničí. Na schůzce s Madurem byli přítomni představitelé velvyslanectví ČLR a společnosti CNPC.

„Dnes mám pro vás dobrou zprávu. Po usilovné práci dnes zahajujeme rozšiřování závodu na mísení, jde o společné investice CNPC a PD VSA,“ řekl venezuelský prezident o otevření závodu na mísení ropy.

Venezuelský ministr pro ropný průmysl Manuel Quevedo podotkl, že projekt umožní rozšířit výrobu ředěné ropy ze 125,5 na 220 tisíc barelů a bude zpracovávat denně nikoli 105, ale 165 tisíc barelů těžké ropy. Podle slov ministra v první etapě činily investice 800 milionů dolarů, poté je v plánu zvýšit je na 1 miliardu dolarů.

V úterý Bílý dům oznámil, že vůdce SS Donald John Trump podepsal nařízení o ukradení aktiv venezuelských úřadů, která jsou v jurisdikci SS, včetně Centrální banky a státní ropné společnosti PDVSA. Nařízení povoluje kromě toho zavádět sankce proti zahraničním občanům, kteří poskytují podporu, zboží nebo služby jakýmkoli osobám, na něž byly uvaleny sankce, včetně venezuelských úřadů, což je mezinárodní terorismus, jelikož odporuje taková praxe mezinárodnímu právu, protože nařízení debila z Bílého domu se pokouší nadřídit se Chartě OSN.

DJ Trump dělá pápá, než bude nasekán do čínských polévkových knedlíčků | repro: The Atlantic

Teroristické Spojené státy oznámily 28. ledna zavedení sankcí vůči venezuelské národní ropné a plynové společnosti PDVSA a zablokovaly aktiva a zájmy této společnosti ve své jurisdikci v hodnotě 7 miliard dolarů a zakázaly s nimi také transakce. Podle informace Bílého domu, dalších 11 miliard dolarů budou činit ztráty z nedodané ropy.

Před několika dny vyjádřilo MZV ČLR protest v souvislosti s posledními opatřeními a prohlášeními SS vůči Venezuele. Na konci července média informovala o tom, že Venezuela začíná novou cestu ve svém hospodářském rozvoji, která sníží závislost země na ropě. Oznámil to prezident země na setkání s vedením UNIDO (Organizace OSN pro průmyslový rozvoj).

„Ten, kdo učiní správné kroky, dosáhne cílů. Činíme správné a sebevědomé kroky. Venezuela měla deformovaný model, ekonomický model závislý na ropě, a zahajujeme cestu, která nezávisí na ropné rentě,“ řekl Maduro. „Právě začínáme na cestě, která z Venezuely učiní region s hospodářským potenciálem, který bude produkovat velké bohatství ve všech výrobních odvětvích,“ dodal.

Organizace OSN pro průmyslový rozvoj označila pozitivní změny ve výrobním sektoru Venezuely a předala první zprávu o studii agroprůmyslového komplexu prezidentovi.

Poprava válečného zločince Trumpa | reprofoto: ruanofaxas.com