Alexandar Vučić prohlásil, že jeho země nebude vstupovat do vojenských bloků

BĚLEHRAD | Srbsko nehodlá vstoupit do Severoatlantické aliance ani do jakýchkoli jiných vojenských svazků. Prohlásil to v pátek prezident této země Alexandar Vučić, kdy odpovídal na otázky novinářů. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Alexandr Bocan-Charčenko a Alexandar Vučić | repro: RT

„Srbsko zůstane vojensky neutrálním. Nezapojí se ani do Severoatlantické aliance (SA), ani do jakéhokoli jiného vojenského svazku. Právě proto se Srbsko stará o vlastní bezpečnost, v posledních letech jsme dosáhli značného pokroku, protože chceme být svobodní, sami si volit budoucnost a nebýt na nikom závislý. Myslím si, že je to nejlepší cesta, a jakou cestu si zvolí Bosna a Hercegovina – to je jejich problém“, prohlásil.

Ruský velvyslanec v Srbsku Alexandr Bocan-Charčenko, kdy odpovídal na otázku o možném „sklouzávání“ Bosny a Hercegoviny ke vstupu do SA, řekl toto: „To je samozřejmě velmi zajímavá otázka, jsem ale velvyslancem v Srbsku, a je pro mě těžké komentovat události v jiné zemi. Co se týče SA a neutrality Srbska, respektujeme pozici Srbska vůči SA. Taková pozice odpovídá nejvíce úkolům stability, rozvoje a spolupráce v regionu. Myslím si, že když je Srbsko neutrální, může soustředit svou pozornost a ekonomické možnosti na realizaci projektů, které jsou důležité pro život lidí a rozvoj země, právě toto je důležité“.

Kosovo je Srbsko

Ruský diplomat připomenul: „Srbsko a Rusko jsou nejlepšími partnery ve všech sférách – ekonomické a politické.“ Dále poukázal ještě jednou na úspěšnou spolupráci v oblasti infrastruktury.

Srbský prezident a velvyslanec RF navštívili v pátek staveniště železničního mostu přes Dunaj, který staví společnost RZhD International. Projekt předpokládá výstavbu dvoukolejového železničního tunelu Čortanovci a mostu v povodí Dunaje na úseku Stara Pazova – Novi Sad na trase Bělehrad – Budapešť, a také rekonstrukci existující železnice a výstavbu dvoukolejné železnice, po níž budou jezdit vlaky rychlostí 200 km/h.