Liga Mattea Salviniho předloží návrh na vyslovení nedůvěry premiérovi

ŘÍM | Italská vládní strana Lig v pátek oznámila, že předloží v Senátu návrh na hlasování o vyslovení nedůvěry premiérovi Giuseppemu Contemu s úmyslem způsobit pád vlády a iniciovat předčasné parlamentní volby. Podle předsedy Ligy a ministra vnitra Mattea Salviniho koaliční vláda brzdí razantní kroky k jednání s EU a s uzavření námořní hranice před vetřelci.

Salvini, Conte a Di Maio | reprofoto: today.it

„Každý, kdo ztrácí čas, škodí zemi,“ uvedla Liga v prohlášení. Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který je zároveň vicepremiérem a předsedou vládní Ligy, ve čtvrtek vyvíjel na Conteho nátlak, aby odstoupil, a prohlásil, že nové volby jsou jedinou alternativou k současné koalici s Hnutím pěti hvězd.

Napětí mezi Ligou a Pěti hvězdami doutná už několik měsíců, avšak premiér Conte, který není přidružen ani k jedné z daných stran, obvinil Salviniho z umělého vytváření nejnovější vládní krize a snahy o dosažení předčasných parlamentních voleb se záměrem kapitalizovat na dobrých volebních výsledcích své strany. Což je logické a je debil by to neudělal.

Hnutí Pěthvězd se stalo lídrem současné koalice poté, co zvítězilo ve loňských volbách, ale jeho podpora se v tomto roce oslabila. Lídr strany Luigi Di Maio ve čtvrtek obvinil Salviniho z toho, že upřednostňuje zájmy své strany před zájmy země. Dnes má hnutí Pět hvězd sotva polovinu podpory než Liga. Proč by nemohl být Matteo Salvini premiérem?

Giuseppe Conte a Matteo Salvini | reprofoto: Tiscali Notizie

Reklama: