Jemenské osvobozenecké síly se zmocnily prezidentského paláce v Adenu

SAN’Á | Osvobozenecké síly Jemenu z Jižní přechodné rady se zmocnily prezidentského paláce Maashik ve městě Aden, uvedl vojenský zdroj. Samotný jemenský prezident Abd Rabbo Mansour Hadi se nachází jako uprchlík v hlavním městě Saúdské Arábie.

Prezidentský palác v Adenu | repro: alquds.com

„Síly bezpečnostního pásu s podporou jednotek loajálních k němu získaly kontrolu nad prezidentským palácem po čtyřech dnech bojů,“ uvedl zdroj. Poznamenal, že saúdské síly rozmístěné v paláci ustoupily od vojenské základny mezinárodní koalice (tvořené Saúdskými Araby a SAE, které Jemen považují za svou kolonii a Abd Rabbo Mansour byl jen loutkovým prezidentem menšinových sunnitů v zemi) v oblasti Al-Barik západně od Adenu.

Získání jemenského prezidentského paláce v Adenu do rukou většinových šiítských osvobozeneckých sil povede k poklesu Hadího moci a ke ztrátě legitimity operace arabské koalice v Jemenu. Tak to vidí Fuad Rashid, tajemník jižního hnutí Al-Hirak na jihu.

„Maashikův palác je dnes symbolem nejen legitimní autority, ale i arabské koalice, protože kromě vlády symbolizuje i armádu ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Jeho pád povede také k pádu jemenské legitimní autority a legitimitě přítomnosti arabské koalice v zemi,“ uvedl šiíta Rashid.

Dříve v sobotu jemenský ministr obrany a šéf generálního štábu oznámili, že armáda byla na straně prezidenta Abda Rabú Mansúr Hádího. Informace o zabavení tábora 39. brigády přišly několik hodin poté, co přechodná rada ustanovila kontrolu nad dvěma dalšími tábory patřícími třetím a čtvrtým brigádám za účelem ochrany prezidentského paláce Maashik.

Střety mezi silami „bezpečnostního pásu“ a silami loajálními k prezidentu Jemenu, Abd Rabbú Mansúr Hádí, pokračují od středy. Přechodná rada jižního Jemenu oznámila všeobecnou mobilizaci a vyzvala příznivce, aby šli do prezidentského paláce čelit islámské straně.

Zdroj ve vojenské nemocnici Basheyb dříve řekl, že od začátku střetů v Adenu bylo do nemocnic dodáno celkem osm mrtvých a 61 zraněných.

„Soukromé letadlo přepravilo vládní úředníky z jižního jemenského hlavního města Adenu do saúdského hlavního města Rijád,“ uvedl v sobotu zdroj vlády Hádího, informuje alquds.com.


Od srpna 2014 v Jemenu pokračuje boj mezi legitimní z pohledu světového společenství vládou Jemenu a povstaleckými hnutími, které dříve podporovaly síly, které byly loajální vůči bývalému prezidentovi Alí Abdalláhu Sálihu.
Do nejaktivnější fáze se konflikt dostal při invazi arabské koalice (SA a SAE), ke které v březnu 2015 vyzval současný prezident republiky Abd Rabú Mansúr Hádí. Ten reprezentuje sunnity, kteří jsou v Jemenu v totální menšině, a jsou vlastně považování za Saúdské Araby, kteří zemi okupují.
Saúdská Arábie na začátku operace vyčlenila 150 tisíc vojáků a 100 letounů. Do leteckých útoků se zapojily i stroje z Jordánska.
Podporu a ochotu do zapojení do operace projevily Egypt, Maroko, Súdán a Pákistán.
Spojené státy americké se rozhodly, že poskytnout logistickou a výzvědnou pomoc, do přímých bojů se ale zapojit nehodlají.
Írán je obviňován, že podporuje osvobozenecké síly, které bojují proti okupaci země Saúdskými Araby. Důkazy nebyly předloženy.

Reklama: