Mladá krev! Inspirovali se američtí vědci Alžbětou Báthory (Čachtická paní), když objevili léčbu Alzheimera?

WASHINGTON | Američtí vědci našli způsob, jak vyléčit Alzheimerovu chorobu. Spočívá v periodické transfúzi krve pacientům pokročilého věku, oznámil portál New Atlas.

Ilustrace: American Heart Association (cropped foto)

„Při zkoumání věkových onemocnění mozku výzkumníci zjistili, že mladá krev obsahuje proteiny chronokiny, které obnovují funkce nervové soustavy a zlepšují regeneraci kmenových buněk. Věkem se přitom jejich koncentrace v krvi snižuje, což vede k vývoji podobných onemocnění,“ cituje ze zprávy amerického portálu světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

V průběhu výzkumu, jehož se zúčastnilo 40 lidí s Alzheimerovou chorobou, dávali vědci účastníkům experimentu krev s těmito proteiny v průběhu pěti dnů. Po dvanáctitýdenní přestávce se léčení opakovalo. Po ukončení experimentu byl proveden test, v němž se hodnotily kognitivní poruchy fungování mozku. Výsledky ukázaly stabilní stav pacientů, který by se měl bez transfúze krve značně zhoršit.

V červnu bylo oznámeno, že pracovníci Výzkumného ústavu translační genomiky a univerzity státu Arizona zjistili, že lidé, kteří mají nepříznivou rodinnou anamnézu kvůli Alzheimerově chorobě, mohou začít trpět prvními příznaky demence hned po dosažení plnoletosti, tedy 40 let předtím, než začne aktivní fáze choroby.

Letos v březnu Medicalxpress informoval o tom, že dieta založená na zeleném čaji a mrkvi byla schopna zastavit rozvoj Alzheimerovy choroby a obnovit paměť u hlodavců geneticky predisponovaných k výskytu této nemoci.

Výzkumníci ze Zdravotnické školy Keck ve Spojených státech v rámci experimentu prozkoumali dvě složky: EGCG (klíčová složka zeleného čaje) a FA, kyselinu ferulovou, která se nachází v mrkvi. Je třeba poznamenat, že kombinace výtažků z mrkve a zeleného čaje působila na mozek myší podstatně silněji než použití těchto látek zvlášť.

Tři měsíce před a po jídle provedli vědci řadu neuropsychologických testů s hlodavci. Testy byly podobně těm, které odhalují demenci u lidí. Podle vedoucího výzkumu profesora Terrence Towna, po třech měsících kombinovaná léčba plně obnovila pracovní paměť myší s Alzheimerovou chorobou.

Town podotkl, že sloučeniny rostlin pravděpodobně snižují neurologický zánět a oxidační stres v mozku — klíčové aspekty Alzheimerovy patologie u lidí.