Rekonstrukci čelní fasády zámku Valtice ukončí oslava

VALTICE | Zámek Valtice zaznamená během letošního léta výraznou změnu. Po 14měsíční rekonstrukci zmizí lešení z jeho čelní fasády. V nákladu 46,8 milionu korun byla opravena část pláště zámeckého paláce včetně střechy, komínů a všech zdobných prvků, které sem kdysi dal umístit vládnoucí lichtenštejnský kníže.

foto: zamek-valtice.cz (Národní památkový ústav)

Rozsah někdejší rezidence vládnoucího knížete je omračující, takže část objektu zůstává v havarijním stavu a na potřebné opravy dosud čeká. Zámek, který se dotýkal železné opony, byl desítky let na okraji zájmu a velkorysou opravu, jejíž první část díky prostředkům Ministerstva kultury proběhla, již nezbytně potřeboval.

I když se jedná pouze o první etapu prací důležitých pro důstojný a bezpečný provoz této světové památky, bude její dokončení spojeno s malou slavností na dvoře a čestném nádvoří valtického zámku. Všichni, kdo se chtějí potěšit novým dílem, jsou srdečně zváni ve středu 14. srpna od 19 hodin. Na programu bude od 19:00 cimbálová muzika Veroniky Svačinové, vystoupení sólistky opery Národního divadla Marie Fajtové s doprovodem a především od 21:00 slavnostní barokní ohňostrojná iluminace světoznámého ohněstrůjce Ivana Martínka na čestném nádvoří. Za zvuků barokní hudby před zámeckým palácem se spustí ohňová kola, působivé světelné efekty a ohňopády, kterými přivítáme obnovenou tvář výjimečné stavby.

Opravou čelní fasády a střechy severního traktu zámeckého paláce byla završena první etapa oprav pláště valtického zámku. V současnosti také probíhá oprava východního předzámčí za 40 miliónů, ve kterém bude po dokončení pokračovat provoz hotelu, a obnova desítky komnat ve druhém nadzemním podlaží zámeckého paláce, ve kterých bude instalován další zámecký okruh. Současným hlavním okruhem projde po historických barokních parketách ročně bezmála 70 000 návštěvníků a je nezbytné, aby tento dlouhodobě neudržitelný nápor turistů byl v zámku rozptýlen do více tras.

Celkový počet platících návštěvníků valtického zámku dosáhl v loňském roce 194 000 návštěvníků a Valtice se tak staly pátým nejnavštěvovanějším objektem v rámci NPÚ.

Na konci příštího roku bude dokončena oprava zámečku Belveder, který bude turistům zpřístupněn vůbec poprvé v historii. Poslední etapa rekonstrukce Belvederu by měla být zahájena ještě letos a bude stát kolem devíti miliónů korun.